
Główną zasadą diety ketonowej jest czerpanie energii z produktów przemiany tłuszczów, czyli ciał ketonowych.
Dowiedz się z kolejnych slajdów, co jest faktem, a co mitem, jeśli chodzi o dietę keto.
Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

FAKT: Dieta ketogeniczna wspomaga leczenie padaczki lekoopornej
W Polsce na padaczkę cierpi ok. 400 tys. osób, z czego 20-30 proc. nie reaguje na leczenie farmakologiczne, co upoważnia do zakwalifikowania jej jako padaczki lekoopornej.
Stosowanie diety ketogenicznej w przypadku pacjentów z padaczką musi być ściśle kontrolowane przez neurologa oraz dietetyka klinicznego.
Najważniejsze jest ustalenie proporcji tłuszczów do węglowodanów i białek, które powinny wynosić 4:1, 3:1 lub 2:1. U dzieci poniżej 3. roku życia najczęściej stosuje się proporcje 3:1.

MIT: Dietę ketonową mogą stosować wszyscy
Dieta ketogeniczna jest restrykcyjnym sposobem żywienia, ponieważ powinno się ściśle przestrzegać spożywania określonych produktów. Prawidłowo zbilansowany jadłospis keto może być naprawdę smaczny.
Dieta keto opiera się na pozyskiwaniu energii z ciał ketonowych, a do ich metabolizmu potrzebne jest prawidłowe funkcjonowanie wątroby, nerek oraz trzustki.
Dlatego nie zaleca się stosowania diety ketonowej przez osoby chore na cukrzycę typu 1, niewydolność nerek, marskość wątroby, nowotwory trzustki, wątroby oraz przez kobiety ciężarne.

FAKT: Na diecie ketonowej powinno się jeść tłuste produkty
Dieta i duże ilości tłuszczu? Tak! Ten sposób żywienia zakłada, że organizm czerpie główne źródło energii z ketonów, czyli produktów metabolizmu tłuszczów.
Dieta jest dość restrykcyjna i wymaga spożywania bardzo niskich ilości węglowodanów, przy jednoczesnym zwiększeniu udziału tłuszczów.
Na diecie keto zalecane jest spożywanie smalcu, masła, oliwy z oliwek, olejów roślinnych, orzechów oraz awokado.
Warzywa i owoce powinny być niskowęglowodanowe (pomidory, papryka, ogórek, cukinia oraz szparagi).