
Przywrotnik pospolity
Ziele przywrotnika pomaga przy zaburzeniach trawienia, wzdęciach, zaparciach i zgadze. Wykazano, że regularne picie naparów z tej rośliny wspomaga również leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Natomiast przygotowanie nasiadówki, czyli kąpieli ziołowej może pomóc przy hemoroidach i infekcjach intymnych.

Owoce morwy białej
Owoce morwy białej można wysuszyć i przygotować z nich napar lub leczniczą nalewkę. Roślina ta znana jest przede wszystkim osobom z cukrzycą, ponieważ w łagodny sposób obniża stężenie glukozy we krwi i uwrażliwia komórki organizmu na działanie insuliny. Napary z morwy białej wspierają profilaktykę nowotworową, a także zmniejszają ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym nadciśnienia tętniczego krwi i miażdżycy. Wykazano również, że owoce wspierają układ nerwowy oraz działają odżywczo i regenerująco na organizm.

Szyszki chmielu
Chmiel kojarzony jest przede wszystkim z niskoprocentowym alkoholem, czyli piwem. Jednak niewiele osób wie, że szyszki chmielu wykazują wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Napar z tej rośliny działa rozkurczowo, przez co łagodzi ból i skurcze brzucha, które często towarzyszą napięciu przedmiesiączkowemu. Dodatkowo szyszki chmielu pobudzają wydzielanie śliny i kwasu solnego w żołądku, przez co łagodzą objawy niestrawności, w tym zgagę, nudności i wzdęcia. Napar może okazać się pomocny również przy bezsenności i problemach z zasypianiem.

Ogórecznik lekarski
Ziele tej rośliny charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, moczopędnym, napotnym, osłaniającym i pobudzającym wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Dzięki tym właściwościom, picie naparu, nalewki lub stosowanie oleju z ogórecznika może wspierać leczenie przeziębienia i grypy, umiarkowanego nadciśnienia tętniczego krwi, a także uporczywego kaszlu z zalegającą w płucach wydzieliną. Warto pamiętać, że substancje czynne zawarte w tej roślinie mogą wchodzić w niebezpieczną reakcję chemiczną z aspiryną lub warfaryną, czyli lekiem rozrzedzającym krew.