
Reumatoidalne zapalenie stawów
Według badań bakterie próchnicowe mogą wywołać reumatoidalne zapalenie stawów. Natomiast ból i sztywność stawów towarzyszące reumatyzmowi mogą wywoływać ból szczęki, a także utrudniać osobom z zapaleniem stawów szczotkowanie i nitkowanie zębów.

Anemia
Anemia z niedoboru żelaza skutkuje obniżonym poziomem czerwonych krwinek. Krwinki czerwone transportują tlen do narządów, a gdy jest ich za mało powoduje to niedotlenienie. Jest to szczególnie widoczne w wyglądzie, a dokładnie kolorze śluzówek. U osoby z anemią śluzówki w jamie ustnej oraz dziąsła stają się blade, jasnoróżowe. Inne objawy anemii to szybkie męczenie się, częste bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, mroczki przed oczami i blada skóra.

Choroby nerek
Choroby nerek często rozwijają się po cichu. Przez długi czas możemy więc nie wiedzieć, że na nie chorujemy. Ukryty stan zapalny w tym czasie osłabia odporność, co prowadzi do częstych infekcji w jamie ustnej takich jak afty, pleśniawki czy owrzodzenia. Choroby nerek powodują też zmniejszenie wydzielania śliny, która jest potrzebna do odkażania jamy ustnej. Suchość w ustach oprócz dyskomfortu przyczynia się także do rozwoju próchnicy i stanów zapalnych w jamie ustnej oraz innych obszarach organizmu.

Osteoporoza
Osteoporoza, czyli zmniejszenie gęstości kości dotyczy również kości szczęki. Ich osłabienie powoduje, że stają się one kruche, a tym samym słabiej trzymają zęby, co skutkuje ich rozchwianiem i może prowadzić do utraty zębów. Z drugiej jednak strony skutkiem ubocznym przyjmowania leków na osteoporozę np. bisfosfonianów może być martwica szczęki i również utrata zębów.