
Pneumokoki
Dwoinka zapalenia płuc Streptococcus pneumoniae to bakteria obecna w układzie oddechowym, zatokach i jamie nosowej osób zdrowych. Zakażenie wywołuje przy obniżeniu odporności. Infekcje mogą dotyczyć również kości, stawów, wsierdzia serca, mózgu czy skóry. Bakteria ta stanowi średnio wysokie zagrożenie dla zdrowia – w niektórych przypadkach u pacjentów rozwija się sepsa.

Acinetobacter
Bakterie z rodzaju Acinetobacter występują na skórze oraz w jamie nosowo-gardłowej. Mogą jednak powodować infekcje również w innych miejscach w ustroju, m.in. w obrębie płuc, skóry, opon mózgowo-rdzeniowych. Wywołują głównie zakażenia szpitalne, a zmutowane szczepy należą do tych najgroźniejszych.

Enterokoki
Bakterie kałowe Enterococcus faecium zamieszkują układ pokarmowy człowieka. W przypadku przedostania się do innych narządów i układów mogą wywoływać groźne infekcje. Tak jest szczególnie w przypadku szczepów odpornych na wankomycynę (VRE), które są zaliczane do najgroźniejszych.
Obecność E. faecium stwierdza się też w dziąsłach 30-90 proc. pacjentów poddanych leczeniu kanałowemu zęba w przypadku jego ponownej infekcji. Dlatego tak ważna jest higiena jamy ustnej i leczenie próchnicy.