
Czy cola wypłukuje żelazo z organizmu?
Zawarty w coli kwas fosforowy i cytrynowy (cytryniany) wiążą składniki mineralne, zubażając organizm w pierwiastki takie jak wapń, magnez, potas i żelazo. Niski poziom tych związków mineralnych sprzyja różnym zaburzeniom na tle niedoborów, m.in. osteoporozie i anemii.

Czy cola szkodzi na nerki?
Cola działa moczopędnie i może wpływać niekorzystnie na nerki. Picie słodkich napojów gazowanych powiązano z powstawaniem kamieni nerkowych, co ma związek z zawartością kwasu ortofosforowego i wypłukiwaniem przez niego ważnych składników mineralnych. Ilość większa niż dwie puszki dziennie może sprzyjać rozwojowi przewlekłej choroby nerek.

Czy cola szkodzi na jelita?
Napoje typu cola, zarówno z cukrem, jak i sztucznymi słodzikami, zaburzają równowagę mikroflory jelitowej, przyczyniając się do rozwoju stanów zapalnych i rozszczelnienia nabłonka. Zmiany te wpływają na metabolizm i wszystkie układy w organizmie.

Czy cola odwapnia i osłabia kości?
Cola zawiera kwas fosforowy, który powoduje blokowanie wapnia. Pierwiastek ten przyswajany jest z zmniejszonych ilościach, co z kolei prowadzi do osłabienia kości i sprzyja rozwojowi chorób takich jak osteoporoza i kamica nerkowa, gdy wapń wytrącany jest z moczu w postaci kryształów.