
Szkodliwe substancje w twoim otoczeniu – 10 zagrożeń
Szkodliwe substancje są wokół nas i nawet jeśli nie zauważasz ich obecności, stale przedostają się do organizmu, stając się przyczyną nasilających się problemów ze zdrowiem.
Zobacz, które produkty w twoim otoczeniu są źródłem najgroźniejszych toksyn – i sprawdź, jak ich unikać.
Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Środki czystości
Korzystając z detergentów do mycia różnych powierzchni warto nosić ochronne rękawiczki, inaczej ich składniki będą przenikać do skóry. Nawet jeśli nie sprawiają, że jest ona sucha czy podrażniona, znajduje się wśród nich wiele substancji rakotwórczych i o niezbadanym działaniu na organizm – nie są bowiem przeznaczone do kontaktu ze skórą. Z badań wynika, że do najbardziej agresywnych środków czystości należą te o zapachu cytrusów. Działają tym bardziej szkodliwe, gdy są rozpylane i wdychane do płuc. Warto więc wybierać inne aromaty niż np. cytrynowy, unikać rozpylaczy, a najlepiej korzystać z produktów ekologicznych, których wybór jest większy.

Produkty spalania gazu ziemnego
Gotowanie na kuchence gazowej, a zwłaszcza pieczenie jedzenia w gazowym piekarniku, jest źródłem szkodliwych związków, które są nie tylko wdychane, ale też przenikają do żywności. Przy korzystaniu z takiego sprzętu konieczna jest dobra wentylacja pomieszczenia – sprawnie działający wyciąg nad kuchenką, ew. otwieranie okna. W przypadku piekarnika na gaz warto umieszczać produkty w żaroodpornych naczyniach z przykrywką, ew. pod folią aluminiową lub zawinięte w pergamin. Najlepiej jednak wybrać kuchnię elektryczną lub gazową z płytą szklaną, ew. gazową z dobrym katalizatorem i piekarnikiem elektrycznym.

Odświeżacze powietrza
Środki do odświeżania powietrza, np. aerozole do toalety, zawierają nie tylko syntetyczne substancje zapachowe, ale też lotne związki organiczne, LZO (VOCs), które są równie szkodliwe dla płuc. Nie są polecane również automatyczne odświeżacze powietrza, wkładane do kontaktu w domu czy samochodzie, zawieszki na lusterko samochodowe czy wylot nawiewu powietrza, odświeżacze w toaletach działające na fotokomórkę, czy te w postaci świeczek zapachowych i kadzideł. Najlepiej wybierać naturalne olejki eteryczne i używać ich w kominku do aromaterapii, na kryształach soli, w suchej mieszance potpourri czy elektrycznym dyfuzorze. Można też korzystać z naturalnych świeczek zapachowych, np. sojowych lub z wosku pszczelego, wytworzonych z dodatkiem olejków eterycznych.