
Fazy księżyca
Wielu naukowców bada zależność między poszczególnymi fazami księżyca, a występowaniem różnych dolegliwości. Czy pełnia księżyca może wpływać na nasz organizm? Zaobserwowano, że zwiększona ilość światła podczas pełni księżyca może hamować wydzielanie melatoniny, czyli hormonu regulującego dobowy cykl snu i czuwania. To nasz zegar wewnętrzny, który wskazuje organizmowi pory zasypiania i budzenia się. Dlatego osoby, u których w czasie pełni księżyca poziom melatoniny spada, mogą mieć problemy z zaśnięciem, a ich sen jest gorszej jakości.
Pełnia księżyca może również wpływać na przebieg podagry, czyli dny moczanowej. Jak wykazano w badaniach przeprowadzonych przez Instytut Badań nad Chorobami Reumatycznymi, kryształki kwasu moczowego podczas pełni znacznie szybciej odkładają się w stawach. Naukowcy nie do końca wiedzą, jaki jest tego mechanizm, jednak uważają, że podczas pełni księżyca zwiększa się ryzyko ataków dny moczanowej.

Jak zadbać o siebie podczas gwałtownych zmian pogody?
Jeśli spodziewamy się złego samopoczucia z powodu zmiany pogody zadbajmy o to, by znaleźć więcej niż zwykle czasu na odpoczynek i sen, nie zapominajmy też o odpowiednim nawodnieniu i odżywianiu oraz regularnej aktywności fizycznej.

Jak wpływa na nas pogoda?
Zmiana pogody może nie tylko wywołać konkretne dolegliwości jak np. ból głowy, ale także nasilić objawy istniejących chorób.

Jak niskie temperatury wpływają na nasze zdrowie?
Nagła zmiana warunków atmosferycznych może u niektórych osób wywoływać nieprzyjemne dolegliwości oraz pogorszyć ich stan zdrowia.