
5 powodów, przez które rano nie odczuwasz głodu
Istnieje wiele powodów, dla których możesz nie odczuwać głodu zaraz po przebudzeniu. Oto 5 z nich.

Obfita kolacja lub przekąski późno w nocy
Jedną z głównych przyczyn, przez które można nie odczuwać głodu po przebudzeniu, jest zjedzenie obfitej kolacji lub przekąsek poprzedniej nocy. Jest to szczególnie możliwe w przypadku posiłku bogatego w tłuszcz lub białko – te makroskładniki odżywcze mogą spowolnić opróżnianie żołądka i zapewnić uczucie sytości na dłużej.

Choroba
Spadek apetytu często jest spowodowany złym samopoczuciem związanym z chorobą. Mniejsze uczucie głodu może wystąpić w szczególności w przypadku infekcji dróg oddechowych, takich jak przeziębienie, grypa i zapalenie płuc. W niektórych przypadkach infekcje te ograniczają również zmysły smaku i węchu, co także może zmniejszać apetyt. W czasie choroby należy pamiętać, że szczególnie ważne jest nawodnienie i odżywianie organizmu, nawet jeśli nie odczuwasz głodu.

Zmiana poziomu hormonów w ciągu nocy
W nocy i podczas snu poziom kilku hormonów w organizmie ulega wahaniom, co może wpływać na apetyt. Badania pokazują, że poziom adrenaliny jest zwykle wyższy rano. Uważa się, że hormon ten hamuje apetyt. W jednym z badań zaobserwowano, że poziom greliny, czyli hormonu głodu, był niższy rano niż poprzedniego wieczoru. Może to również wyjaśniać, dlaczego czujesz się mniej głodny po przebudzeniu.
Należy pamiętać, że codzienne wahania hormonów są całkowicie naturalne i zwykle nie stanowią powodu do niepokoju. Jeśli jednak doświadczasz nagłych lub ekstremalnych zmian głodu lub apetytu, rozważ wizytę u lekarza.