
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza. Przyjmuj D-mannozę
D-mannoza to cukier prosty podobny do glukozy, który występuje w wielu owocach i warzywach, jest metabolizowana w organizmie, a nawet w nim produkowany. Ma wyjątkową skuteczność, jeśli chodzi o przeciwdziałaniu przywierania bakterii do nabłonka dróg moczowych czy rodnych u kobiet. Dostępna w postaci proszku lub kapsułek może być stosowana przez długi czas zarówno w ramach kuracji, jak i prewencji zakażeń.
Dawka to 1500-2000 mg (lub łyżeczka) mannozy w 1/2 szkl. wody co 2-3 godziny przez pierwsze 2-3 dni, po czym przez kolejne 2-3 dni w ilości 1500-2000 mg (lub 1/2 łyżeczki) jeden, a najlepiej dwa razy dziennie. Później w ramach ochrony można przyjmować np. 500-1000 mg dziennie. Mannozy nie należy popijać od razu większą ilością wody, tylko odczekać 45-60 min i dopiero porządnie się napić.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza. Rób ciepłe okłady
Termofor, elektryczna poduszka rozgrzewająca lub zwykła butelka z gorącą wodą mogą pomóc przy infekcji dróg moczowej tak samo, jak przy bólu menstruacyjnym. Ciepło działa rozkurczająco, co pomaga złagodzić ból. Okład w okolicy dołu brzucha rób przez 15 min, unikając bezpośredniego działania ciepła na skórę, by uniknąć oparzenia.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza. Sięgaj po probiotyki
Probiotyczne bakterie to takie, które mają zdolność do zasiedlania organizmu i mają na niego korzystne działanie. Są niezbędne dla praktycznie każdego aspektu zdrowia, przy czym w układzie moczowo-płciowym mają bezpośrednie działanie ochronne przed szkodliwymi i chorobotwórczymi bakteriami. Przyjmowanie ich w postaci suplementu diety wspomaga leczenie infekcji w tamtych okolicach i ochronę przed ich nawrotami. Jest też niezbędne w przypadku antybiotykoterapii takiego zakażenia, ponieważ działa osłonowo i ma za zadanie przeciwdziałać jej skutkom ubocznym.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza. Unikaj produktów podrażniających pęcherz
W przypadku dolegliwości ze strony pęcherza czy dróg moczowych unikaj produktów i napojów, które mogą działać na nie drażniąco. Zaleca się zwłaszcza ograniczenie spożycia kofeiny (z kawą, herbatą, napojami energetycznymi) i nikotyny, a także zrezygnowanie z alkoholu, ostrych przypraw, gazowanych napojów oraz sztucznych słodzików.