
Jakie są objawy niedoboru ryboflawiny? Dolegliwości, które mogą oznaczać niski poziom witaminy B2
Witamina B2 jest ważnym składnikiem diety, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a szczególnie układu immunologicznego i nerwowego. Niedobór tej witaminy często widać na skórze. Sprawdź, jakie dolegliwości mogą towarzyszyć zbyt niskim poziomom ryboflawiny.

Zajady i przesuszona skóra ust
Charakterystycznym objawem niedoboru witaminy B2 jest pojawienie się tzw. zajadów, czyli pęknięć w kącikach ust. Ryboflawina bierze też udział w prawidłowej regeneracji naskórka oraz kontroluje proces rogowacenia. Przy zbyt niskim stężeniu witaminy B2 skóra staje się sucha i zaczyna się łuszczyć.

Stany zapalne jamy ustnej
Przy niedoborze ryboflawiny może pojawić się również stan zapalny jamy ustnej. Charakterystyczne jest zaczerwienienie błony śluzowej, a także pojawienie się bolesnych aft i pleśniawek. Stan zapalny jamy ustnej powoduje również wzrost namnażania się bakterii, co może objawiać się nieprzyjemnym zapachem z ust.

Silny ból głowy
Ryboflawina odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego, dlatego jej zbyt niski poziom w organizmie może wywoływać ból głowy, a także nasilać migrenę. W licznych badaniach naukowych zaobserwowano, że stosowanie diety bogatej w witaminę B2 (minimum 1,8 mg na dzień) może dwukrotnie zmniejszyć ryzyko pojawienia się migrenowego bólu głowy.