Nie możesz spać przez katar, kaszel i duszności? Alergia nie odpuszcza nawet w nocy. Wypróbuj 5 sposobów na zdrowy sen alergika
Wietrzyć sypialnię czy nie?
W gorące, letnie dni przyjemnie jest otworzyć okno wieczorem i pooddychać świeżym powietrzem. Niestety w taki sposób, a tym bardziej, gdy śpimy przy otwartym oknie, narażamy się na działanie alergenów. Dlatego lepiej jest wywietrzyć pokój na 2-3 godziny przed snem, a następnie zamknąć okna. W przypadku zarówno alergii sezonowej, jak i alergii całorocznej, jaką jest uczulenie na roztocza kurzu domowego, warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Urządzenie to oczyszcza powietrze z pyłków, roztoczy, sierści, pleśni, grzybów, bakterii, wirusów oraz innych drobnoustrojów.
Należy pamiętać również, żeby utrzymywać w sypialni odpowiednią wilgotność powietrza, która powinna wynosić 40-60 proc. Zbyt suche powietrze nasila objawy kataru siennego, przyczynia się do występowania obrzęku błony śluzowej nosa, co utrudnia oddychanie. Wysusza też gardło i oczy, co prowadzi do wystąpienia bólu, pieczenia i swędzenia. Zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze może przyczyniać się do występowania kaszlu oraz duszności i ataków astmy.