
Nie wpuszczaj zwierząt do sypialni
Osoby uczulone na sierść kota, psa czy chomika nie mogą przebywać w otoczeniu tych zwierząt, a tym bardziej zwierzaki nie mogą spać w sypialni alergika. Nie powinny nawet do niej wchodzić. Jednak również alergicy zmagający się z innymi alergiami wziewnymi nie powinny pozwalać swoim pupilom spać w swoich łóżkach. Nie tylko bowiem sierść zwierząt jest alergenem, ale też złuszczone komórki naskórka, pasożyty skórne, roztocza i wydzieliny.

Nie zapominaj o lekach
W okresie intensywnego pylenia nie zapominaj o stosowaniu leków przepisanych przez lekarza. Wspomagaj się również naturalnymi sposobami. Udrażniaj i nawilżaj nos za pomocą roztworów soli fizjologicznej lub wody morskiej w sprayu. Wypróbuj też regularne płukanie nosa za pomocą irygatora lub zestawu z butelką do irygacji i roztworem soli fizjologicznej. Pomocne będą również inhalacje z zastosowaniem nebulizatora lub miski z gorącą wodą i olejków eterycznych np. eukaliptusowego, miętowego czy lawendowego.
Nie stosuj zbyt długo kropli do nosa zawierających substancje takie jak xylometazolin czy oxymetazolin. Zwężają one naczynia krwionośne i niwelują obrzęk śluzówki, dzięki czemu skutecznie, ale tylko doraźnie udrażniają nos. Zbyt długo stosowane (ponad 5 dni), a także w zbyt dużych dawkach (częściej niż 3 razy dziennie) prowadzą do uzależnienia i polekowego obrzęku błony śluzowej nosa.

W środku nocy budzi cię atak kaszlu, a rano wstajesz niewyspany z zatkanym nosem i bólem głowy? Sprawdź w galerii, jakie sposoby pozwolą wyspać się każdemu alergikowi.

Objawy alergii są wyjątkowo uciążliwe w nocy.