
Swędzące i zmęczone oczy? To może być niedobór witaminy A w organizmie!
Niedobór witamin znacząco wpływa na pogorszenie funkcjonowania całego organizmu. Dowiedz się z kolejnych slajdów, które objawy mogą być skutkiem niedoboru witaminy A. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zaburzenia widzenia
Retinol, czyli jedna z form witaminy A, bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu siatkówki oka. Nieprawidłowe stężenie tego związku w organizmie może zwiększać ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej oka, kurzej ślepoty oraz rozmiękania rogówki. Jeśli zauważysz problemy z widzeniem, koniecznie skonsultuj się z okulistą. Warto również wprowadzić do jadłospisu produkty będące źródłem beta-karotenu, czyli owoców i warzyw o czerwonym i pomarańczowym kolorze, takich jak brzoskwinie, morele oraz papryka. Źródłem witaminy A są również szpinak i tłuste ryby morskie.

Swędzenie i pieczenie oczu
Witamina A wspomaga prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, a także zapobiega rozwojowi zespołowi suchego oka. Jeśli czujesz, że Twoje oczy są zmęczone i za powiekami masz piasek, koniecznie zbadaj stężenie witaminy A w organizmie. Poza dietą bogatą w beta-karoten warto zastosować specjalne krople, które złagodzą podrażnienia oraz nawilżą powierzchnię oka. Pomocne mogą okazać się również okłady nasączone naparem z rumianku.

Suchość skóry
Kolejnym objawem niedoboru witaminy A w organizmie jest pojawienie się suchej i łuszczącej się skóry. Na wygląd skóry szczególnie wpływa retinol, czyli pochodna witaminy A. Przyspiesza on złuszczanie się martwych komórek naskórka oraz usprawnia proces jego odnowy. Dodatkowo w głębszych warstwach skóry zwiększa syntezę włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra jest sprężysta. Niedobór witaminy A zaburza ten proces, przez co cera jest matowa, a skóra zaczyna się łuszczyć.