
Zmiana rytmu wypróżnień
Rak trzustki powoduje zaburzenia wydzielania enzymów trzustkowych, dlatego chorzy często cierpią na problemy z wypróżnianiem. Po spożyciu pokarmów tłustych stolce stają się ciemne i mają intensywny, nieprzyjemny zapach. Dodatkowo u pacjentów z uszkodzeniem trzustki mogą pojawić się przewlekłe biegunki tłuszczowe o jasnożółtym kolorze i połyskującej powierzchni.

Spadek masy ciała
Zmniejszenie masy ciała bez świadomego odchudzania się jest niebezpieczne i może wskazywać na wiele chorób, np. nadczynność tarczycy, stany zapalne żołądka i jelit, a także nowotwory. W przypadku raka trzustki spadek masy ciała najczęściej związany jest z brakiem apetytu, częstymi biegunkami oraz nudnościami.

Żółtaczka
Kolejnym niecharakterystycznym symptomem raka trzustki jest pojawienie się żółtaczki, czyli zażółcenia skóry i białek gałek ocznych. Ten objaw najczęściej sugeruje zaburzenia pracy wątroby, jednak w przypadku nowotworu trzustki związany jest z naciekaniem komórek nowotworowych na odcinek trzustkowego przewodu żółciowego. Zaburzenia odpływu żółci powodują wzrost stężenia bilirubiny, czyli żółtego barwnika, którego nadmiar odkłada się w tkankach organizmu.

Badanie USG jamy brzusznej pozwala w szybki sposób ocenić stan trzustki.