
Mniejsze ryzyko chorób serca
Zawarte w dymie tytoniowym substancje smoliste wywołują skurcze naczyń wieńcowych, wzrost akcji serca oraz podwyższają ciśnienie krwi.
Rzucenie palenia już po 20 minutach powoduje spadek tętna, a po 24 godzinach znacząco zmniejsza się ryzyko rozwoju ostrego zawału serca.
Po 12 godzinach od zapalenia ostatniego papierosa stężenie tlenku azotu we krwi wraca do normy.
Warto dodać, że dopiero po 15 latach od rezygnacji z palenia ryzyko wystąpienia chorób serca jest podobne, jak u osoby nigdy nie palącej.

Mniejsze ryzyko rozwoju wielu nowotworów
Substancje smoliste zawarte w dymie tytoniowym wykazują działanie rakotwórcze. Po 5 latach od rzucenia palenia zmniejsza się ryzyko rozwoju raka jamy ustnej, przełyku, krtani oraz płuc.
Natomiast po 15 latach od rezygnacji z papierosów ryzyko zachorowania na raka płuc jest podobne, jak u osoby nigdy niepalącej.

Bezpieczeństwo dziecka
Palenie tytoniu jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet ciężarnych, ponieważ szkodliwe substancje przenikają przez łożysko. Konsekwencją nagromadzenia związków toksycznych może być zahamowanie rozwoju oraz niedotlenienie rozwijającego się płodu, opóźnienie rozwoju mózgu oraz powstawanie niebezpiecznych wad wrodzonych.

Palisz? Badaj się regularnie
Osoby nałogowo palące powinny regularnie wykonywać badania diagnostyczne, w tym RTG klatki piersiowej i spirometrię.