
Halibut jest zagrożony wyginięciem
Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody ostrzega, aby nie kupować halibutów niebieskich i czarnych, ponieważ większość ławic jest przełowiona, co utrudnia podtrzymanie przy życiu i odbudowę populacji tego gatunku ryby.
Najbardziej zagrożonym jest halibut atlantycki, który z tego względu nie powinien trafiać na nasze stoły.

Węgorz europejski również jest mocno zagrożonym gatunkiem
Od 2007 roku węgorze europejskie zostały objęte ochroną, a Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody (WWF) przestrzega przed zakupem tego gatunku ryby, ze względu na krytyczne zagrożenie wyginięciem.
Wędkarze nie mogą wyławiać węgorzy w okresie ochronnym, którzy przypada na dni od 15 czerwca do 15 lipca. Dobowy limit połowu od 15 lipca do 15 czerwca wynosi 2 sztuki.

Miruna, ale tylko wyławiana za pomocą tarła pelagicznego
Ta smaczna, delikatna i soczysta i chuda ryba nie jest
zagrożona wyginięciem, chroniona lub zanieczyszczona metalami ciężkimi.
Niestety wyławiana jest z użyciem tarła dennego. Ta metoda powoduje niszczenie siedlisk organizmów morskich, (roślin, koralowców i zwierząt), żyjących na dnie.
Bezpiecznym dla ekosystemu jest poławiane miruny wyłącznie za pomocą tarła pelagicznego – takie ryby polecamy!

Szukaj dorsza poławianego za pomocą sieci
Chude mięso dorsza atlantyckiego i czerniaka doceniają nie tylko osoby dbające o szczupłą sylwetkę i zdrowe serce.
Kupując rybę tego gatunku należ zwrócić uwagę na sposób jej połowu. Nie polecany jest czerniak wyławiany z wykorzystaniem włoków i włoków dennych (bez względu na miejsce połowu), ponieważ te sprzęty w negatywny sposób oddziałują na dno morskie, niszcząc naturalne poszycie.
Jeśli na obiad lub kolację świąteczną chcesz przygotować dorsza, wybierz rybę z certyfikatem MSC, wyławianą za pomocą okrężnic z wód Morza Barentsa lub Norweskiego, bądź z Islandii wyławianego za pomocą sieci.