
Czy warto stosować suplementy diety? Zobacz fakty i mity na ich temat
Suplementy diety powinny zastępować zdrowej diety, jednak zwykle łykamy je profilaktycznie. To błąd, bo mogą nie tylko nie pomóc, ale również zaszkodzić!
Zobacz, jakie mogą być działania uboczne zażywania popularnych preparatów, które zaobserwowano w badaniach.
Obejrzyj kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Witamina C
Przyjmowanie witaminy C, zwłaszcza w dawkach powyżej 1000 mg dziennie, zwiększa zagrożenie rozwojem kamicy nerkowej. Osobom podatnym na tworzenie się kamieni moczowych szkodzić może już połowa tej dawki, jeśli przyjmują witaminę przez dłuższy czas.

Witamina D
Rolą witaminy D jest regulacja gospodarki wapniem, a nadmierne spożycie sprzyja tworzeniu się złogów tego pierwiastka w przebiegu kamicy wapniowej. Nerkom szczególnie może zaszkodzić suplementacja tego składnika w często stosowanym połączeniu z wapniem. Warto unikać dawek 1000 IU cholekalcyferolu na dobę.

Beta-karoten
Żółtopomarańczowy barwnik w postaci beta-karotenu, który w organizmie przekształcany jest w witaminę A, najlepiej jeść wraz z marchewką czy szpinakiem, które w niego obfitują. Ten w suplementach diety sprzyja złamaniom stawu biodrowego u kobiet, a u osób z obciążeniem płuc przez zanieczyszczenia (palacze, pracownicy przemysłowi itp.) zwiększają liczbę zgonów z powodu raka płuc i chorób serca.