
Czy sushi jest zdrowe?
Sushi to jedno z dań kuchni japońskiej, które na stałe zagościło na polskich stołach. Sprawdź, czy jego jedzenie wychodzi nam na zdrowie.

Ryby
Ryby są niewątpliwe bardzo zdrowym składnikiem sushi. Jako jeden z nielicznych pokarmów zawierają witaminę D. Dostarczają także tłuszczów omega-3, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu, serca i innych organów.
Jednak jej spożycie niesie za sobą ryzyko zakażenia mikrobiologicznego – pasożytami i bakteriami. Zagrożenie rośnie wraz z nieprawidłowym przechowywaniem oraz higieną i warunkami przygotowania potrawy. Jeśli obawiamy się jedzenia jej w tej wersji, wybierzmy rolkę z rybą poddaną obróbce np. pieczoną.
Należy pamiętać także o tym, że mięso ryb i owoców morza może zawierać metale ciężkie, takie jak rtęć. Szczególnie narażone na skażenie są ryby drapieżne.

Biały ryż
Biały ryż to główny, a jednocześnie najmniej wartościowy składnik sushi. Ma niską zawartość błonnika i znikomą ilość witamin oraz składników mineralnych. Często gotowany jest z cukrem, co jeszcze bardziej pogarsza jego wartość odżywczą.
Szukając zdrowszej wersji sushi, warto zastąpić go ryżem brązowym lub wybierać rodzaje, które zawierają więcej ryby i warzyw, a mniej ryżu.

Warzywa
Podstawowym składnikiem sushi, obok ryżu i ryby, są warzywa. W Polsce do sporządzenia maków najczęściej używane są: sałata, ogórek, marchewka, awokado, por, rzodkiew biała i marynowana oraz tykwa marynowana.
Ta różnorodność sprawia, że jedząc sushi dostarczamy do organizmu różne witaminy, składniki mineralne oraz inne substancje aktywne, które pozytywnie wpływają na pracę całego organizmu.