
Zespół suchego oka
Skutkiem suchego powietrza w pomieszczeniach klimatyzowanych może być również przesuszenie śluzówki oka, a w konsekwencji rozwój zespołu suchego oka. Zespół ten sprawia, że oczy są bardziej podatne na rozwój infekcji. Objawia się on swędzeniem, pieczeniem, bólem i poczuciem „piasku” w oczach. Oprócz tego przy zespole suchego oka może wystąpić obrzęk powiek i światłowstręt.

Choroby górnych dróg oddechowych
Jedną z podstawowych konsekwencji zdrowotnych niewłaściwego korzystania z klimatyzacji są choroby górnych dróg oddechowych. Stanowią one skutek przebywania w suchym powietrzu o wysokim stopniu wilgotności, które właściwe jest dla pomieszczeń klimatyzowanych. Takie powietrze wysusza błonę śluzową górnych dróg oddechowych i może prowadzić m.in. do nieżytu nosa i anginy. Bezpośrednią przyczyną występowania chorób górnych dróg oddechowych na skutek klimatyzacji może być również zbyt wysoka różnica temperatur. W takiej sytuacji dochodzi do osłabienia mechanizmów obronnych organizmu.

Infekcje grzybicze
Zaniechanie obowiązku regularnego czyszczenia klimatyzacji zazwyczaj skutkuje rozwojem chorobotwórczych drobnoustrojów – wirusów, bakterii i grzybów. Jest to szczególnie niebezpieczne dla astmatyków i alergików, u których może wystąpić okresowe zaostrzenie się objawów choroby. Konsekwencją nieczyszczonej klimatyzacji mogą być również groźne i stale nawracające infekcje grzybicze.

Szok termiczny
Stosunkowo rzadką konsekwencją przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach jest szok termiczny. Może on wystąpić wówczas, gdy różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem zewnętrznym jest bardzo wysoka (tj. przekracza 15 stopni Celsjusza).