
Nieodpowiednia dieta
Nie tylko spożycie zbyt dużych ilości soli szkodzi nerkom. Do ich uszkodzenia może również doprowadzić zbyt duże spożycie produktów zawierających szczawiany takie jak szczaw, szpinak, botwinka i rabarbar. Szczawiany sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych tzw. kamicy szczawianowej. Kamienie zatykają kanaliki w nerkach utrudniając odpływanie moczu. Mogą się również przemieszczać wywołując silny ból.
Również zbyt duże ilości białka w diecie nie są dobre dla nerek, ponieważ je obciążają. Efektem przemiany białek jest toksyczny amoniak, który nerki muszą zneutralizować i wydalić. Dieta wysokobiałkowa zawierająca produkty takie jak mięso i nabiał może prowadzić do odkładania się kamieni nerkowych, rozwoju nadciśnienia i powstawania obrzęków, a w konsekwencji do niewydolności nerek.

Za dużo kilogramów
Rozwojowi chorób nerek, tak jak wielu innych schorzeń, sprzyja również nadwaga i otyłość. Osoby puszyste mają skłonność do zachorowań na kamicę i nowotwory nerek, rozwija się u nich także zwykle nadciśnienie i cukrzyca, które prowadzą do niewydolności nerek.
Aby uniknąć tych schorzeń warto popracować nad utratą zbędnych kilogramów, zadbać o prawidłową dietę oraz regularnie ćwiczyć co najmniej 2-3 razy w tygodniu po 30 minut dziennie.

Nerki pracują bezustannie przez całą dobę. Ułatw im zadanie i zmień swoje nawyki, aby zapobiec kamicy nerkowej czy niewydolności nerek.

Niewielka zmiana codziennych nawyków ułatwi pracę nerkom i zapobiegnie rozwojowi przewlekłej choroby nerek, która rozwija się latami i często nie daje żadnych objawów.