
Kiedy pyli bylica?
Bylica to pospolity chwast, który może wywoływać silne reakcje alergiczne, ponieważ jej kwiaty wytwarzają mnóstwo pyłków. Roślina ta odpowiada za najwięcej uczuleń (zaraz po pyłkach traw i pyłkach brzozy).
Jej pyłki są obecne w powietrzu od lipca do początku października, a okres ich największego stężenia przypada od drugiej połowy lipca do końca sierpnia.
Osoby uczulone na pyłki tej rośliny mogą wykazywać skłonność do alergii krzyżowych i może pojawić się u nich nietolerancja selera, marchwi, jabłek, rumianku i niektórych przypraw.
Zwykle dochodzi wtedy do obrzęku warg i błon śluzowych jamy ustnej, a także do rozwoju nudności, wymiotów i kataru siennego.

Kiedy pyli ambrozja?
Ambrozja to roślina, która występuje w około 40 odmianach w Ameryce Północnej, a w kraju wysiewana jest wraz z importowanym zbożem.
Pylenie tej rośliny trwa od ok. połowy sierpnia do połowy października, a największe stężenie pyłków przypada na wrzesień.

Kiedy jest najwyższe stężenie zarodników Cladosporium?
Zarodniki grzybów pleśniowych Cladosporium są jednym z czynników, które najczęściej wywołują alergie wziewne. Ze względu na to, że są bardzo niewielkie, łatwo jest im przeniknąć do dróhg oddechowych.
Choć zarodniki te występują w powietrzu przez cały rok, najczęściej powodują reakcje alergiczne od połowy maja do początku października, kiedy ich stężenie w powietrzu jest najwyższe. Występują zarówno w glebie, jak i w roztoczach kurzu domowego, na liściach roślin, w klimatyzacji.
Osoby uczulone mogą mieć typowe reakcje alergiczne (m.in. katar sienny, kaszel, łzawienie oczu). Może dochodzić u nich także do rozwoju objawów alergii pokarmowej, zwłaszcza w kontakcie z antygenami grzybów, które mogą znajdować się np. w serach pleśniowych, soku pomarańczowym, sosie sojowym, wędlinach czy w cieście drożdżowym. Zdarza się, że mogą być także nadwrażliwi na penicylinę.

Kiedy jest najwyższe stężenie zarodników Alternaria?
Alergeny grzybów z rodzaju Alternaria w Polsce występują od połowy marca do początku listopada. Najwyższe ich stężenia obserwuje się od połowy maja do końca września. Uważa się je za jedną z najczęstszych przyczyn alergicznego nieżytu nosa, napadów duszności oraz astmy.
Osoby uczulone powinny unikać ciepłych i wilgotnych miejsc, w których szybko rozwija się pleśń i łatwo spotkać te alergeny.