
Fiołek trójbarwny
Fiołek trójbarwny (Viola tricolor) oraz fiołek polny (Viola arvensis) jest zbierany dla jego ziela. Działa ono moczopędnie i stymuluje pocenie, wspomagając odtruwanie organizmu ze szkodliwych związków. Dzięki temu, że wzmacnia naczynia krwionośne, redukuje wysięki i zmniejsza stan zapalny.

Skrzyp polny
Skrzy polny (Equisetum arvense), ale też inne gatunki, np. skrzyp gałęzisty (Equisetum giganteum) są źródłem ziela, które obfituje w związki krzemu oraz saponiny. Substancje te przeciwdziałają wytrącaniu się złogów kwasu moczowego, wspomagając ich wypłukiwaniu i usuwaniu z układu moczowego.

Rdest ptasi
Rdest ptasi (Polygonum aviculare), ale też inne (np. rdest plamisty – Polygonum persicaria, czy rdest ostrogorzki – Polygonum hydropiper) zapewniają ziele, które działa moczopędnie poprzez zwiększenie przesączania moczu w kłębuszkach nerkowych. Dzięki temu, że usuwa także chlor i sód, oraz wzmacnia naczynia krwionośne za sprawą krzemionki i flawonoidów, redukuje obrzęki ciała. Zioło jest stosowane w kamicy nerkowej i stanach zapalnych układu moczowego, a także skąpomoczu, krwiomoczu i białkomoczu. Wspomaga usuwanie toksyn również przez wątrobę, wspomagając ten narząd.

Działanie rozkurczowe i przeciwzapalne, korzystne przy kolce nerkowej, ale także żółciowej czy jelitowej, mają zioła o właściwościach uspokajających, takie jak melisa lekarska.