
Prawoślaz na wrzody żołądka
Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) i ślaz dziki (Malva sylvestris) to rośliny lecznicze z rodziny ślazowatych, których korzenie obfitują w ochronne śluzy. Powlekają one błonę śluzową przełyku i żołądka, zapobiegając jej podrażnieniom, łagodząc je i gojąc, a także wiążąc toksyny. Zwłaszcza korzeń prawoślazu polecany jest przy bólach i stanach zapalnych żołądka jelit.

Lukrecja na refluks
Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra) ma cenne korzenie, które są źródłem związków działających przeciwzapalnie, chroniących błony śluzowe, rozkurczowych, przeciwdziałających zgadze i przyspieszających leczenie wrzodów. Zawarty w lukrecji kwas glicyryzynowy pomaga zwalczać bakterie H. pylori. Lukrecja chroni działa też na inne bakterie, grzyby i wirusy, łagodzi reakcję alergiczną, a naparom nadaje słodki smak. Nie jest polecana przy wysokim ciśnieniu krwi.

Babka lancetowata na żołądek
Babka lancetowata znana jest z działania wspomagającego leczenie kaszlu, ale zawarte w niej śluzy powlekają nie tylko początkowy odcinek układu oddechowego, ale także pokarmowego, chroniąc go przed działaniem kwasu żołądkowego, również przy refluksie. Liście Plantago lanceolata są źródłem związków aktywnych, m.in. flawonoidów i garbników, które hamują stan zapalny żołądka i dwunastnicy, ułatwiają gojenie nadżerek, działają antybakteryjnie. Rozkurczają też mięśnie gładkie, łagodząc dolegliwości takie, jak ból i gniecenie w żołądku.

Siemię lniane na refluks
Len zwyczajny (Linum usitatissimum) jest źródłem nasion obfitujących w błonnik rozpuszczalny w wodzie, którego sporą część stanowią substancje śluzowe. Siemię lniane uwalnia je do wody, a wypijane łagodzą ból, podrażnienia śluzówki oraz jej zapalenie. Powlekają ją warstwą, która chroni przed działaniem soku żołądkowego przy refluksie oraz ułatwia gojenie nadżerek i wrzodów.