
Atak serca
Choroby krążenia, w tym zawał serca, stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Sprzyja im m.in. niedostateczna ilość ruchu, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, a także zbyt duża podaż soli i tłuszczów w diecie. Bezpośrednią przyczyną zawału mięśnia sercowego jest miażdżyca, która według szacunków może odpowiadać nawet za 98 proc. przypadków chorób naczyń wieńcowych. Pierwszym i najbardziej typowym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej, który zazwyczaj ma charakter piekący lub gniotący. Często promieniuje on do żuchwy, nadbrzusza i kończyn górnych.

Udar mózgu
Udar mózgu jest zaburzeniem neurologicznym, którego bezpośrednią przyczyną są zakłócenia w przepływie krwi do mózgu. Większość występujących udarów mózgu to udary niedokrwienie, spowodowane niedrożnością naczynia krwionośnego. Udar mózgu najczęściej objawia się: osłabieniem siły kończyny górnej, zaburzeniami czucia po jednej stronie ciała, postępującą asymetrią twarzy (opadaniem kącika ust), zaburzeniami mowy, zaburzeniami widzenia, zawrotami głowy z zaburzeniami równowagi, intensywnym bólem głowy i zaburzeniami świadomości.

Choroby układu oddechowego
Choroby układu oddechowego wymieniane są na liście chorób cywilizacyjnych, ponieważ za wzmożoną częstotliwość ich występowania odpowiada m.in. zanieczyszczenie powietrza i obniżona odporność, która jest wynikiem: nadmiernego stresu i źle zbilansowanej diety. Choroby układu oddechowego zaliczane do tej grupy to:
• Przewlekła obturacyjna choroba płuc.
• Astma.
• Alergiczny nieżyt nosa.
• Obturacyjny bezdech senny.

Alergie
Alergie stanowią konsekwencję nieprawidłowej reakcji organizmu na antygen, który zazwyczaj nie jest szkodliwy. Najpowszechniejsze czynniki uczulające to: pyłki drzew, krzewów, traw i kwiatów, zarodniki pleśni, grzyby, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego i sztuczne substancje konserwujące dodawane do żywności. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym równorzędnie zaczęły pojawiać się alergie pokarmowe m.in. na orzechy, mleko krowie, jaja i owoce morza.