
Dbanie o odpowiednie nawodnienie
Minimum dwa litry wody – tyle wynosi zalecane dzienne spożycie dla osoby dorosłej. Poranny rytuał dobrze jest zaczynać od szklanki wody, która szybko nawodni organizm i tym samym da nam zastrzyk energii.
Rolą wody jest także usuwanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Jej niedobór może skutkować złym samopoczuciem. Badacze potwierdzają, że u zdrowych młodych dorosłych powstrzymujących się od picia wody występuje znaczne osłabienie nastroju.

Ograniczenie elektroniki przed snem
Najnowsze badania wykazują, że istnieje ścisły związek między używaniem urządzeń elektronicznych przed udaniem się na spoczynek a nieodpowiednią ilością snu. Korzystanie z multimediów wpływa także na słabą jakością snu i nadmierną sennością w ciągu dnia.
W sypialni nie powinny znajdować się żadne monitory, dobrze byłoby także, aby telefony komórkowe nie znajdowały się w pobliżu łóżka. Optymalne dla higieny snu jest zachowanie godzinnego odstępu między korzystaniem z urządzeń elektronicznych, a położeniem się spać. Odpoczną zarówno oczy – od niebieskiego światła emitowanego przez ekrany, jak i mózg – od natłoku informacji.

Wystarczająco długi sen to podstawa
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Louisville brak wystarczającej ilości snu może skutkować spadkiem poziomu energii, sprawiając, że niewyspana osoba staje się zmęczona i zrzędliwa kolejnego dnia.
Dorosła osoba powinna spać minimum od 6 do 8 godzin, aby się w pełni zregenerować. Warto pamiętać o tym, aby chodzić spać między godziną 22 a 23, ponieważ najlepiej wpisuje się to w naturalny rytm dobowy.

Potwierdzone naukowo
Właściwie nawyki żywieniowe i te związane ze snem mogą w bezpośredni sposób wpłynąć na poziom energii, z jakim budzimy się rano.