Polski projekt Rydwan Życia został doceniony w międzynarodowym konkursie. Na podium: innowacyjna kroplówka i alternatywa dla klimatyzacji

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Polacy po raz kolejny zostali docenieni w międzynarodowym Konkursie Nagroda Jamesa Dysona. Tym razem nagrodę specjalną otrzymał Piotr Tłuszcz, autor Rydwanu Życia – uniwersalnej przyczepy terenowej do transportu rannych, z której korzystali już ratownicy w Ukrainie. Otrzyma 160 tys. zł na dalsze prace nad projektem.

Spis treści

Przyczepa zaprojektowana przez młodego Polaka jest lekka i posiada zawieszenie pozwalające na transport nawet w ciężkich warunkach terenowych.
Przyczepa zaprojektowana przez młodego Polaka jest lekka i posiada zawieszenie pozwalające na transport nawet w ciężkich warunkach terenowych. mat. prasowe

Ogłoszono wyniki corocznego Konkursu Nagroda Jamesa Dysona, który ma na celu pokazanie, że wynalazcy i inżynierowie mogą rozwiązywać problemy świata. W tym roku przyznano trzy główne nagrody: główną międzynarodową nagrodę, nagrodę w kategorii Zrównoważony Rozwój oraz nagrodę za Projekt Humanitarny. Autorzy zwycięskich projektów wytypowani przez sir Jamesa Dysona otrzymają po 160 tys. zł na dalszy rozwój swoich wynalazków.

Polak doceniony w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona

Młody polski wynalazca Piotr Tłuszcz został laureatem Nagrody za Projekt Humanitarny – The Life Chariot (Rydwan Życia). Inspiracją do stworzenia innowacyjnej przyczepy była wojna w Ukrainie. Piotr zwrócił uwagę na problemy związane z ewakuacją medyczną w trudnym terenie.

– W tegorocznej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona przyznaliśmy specjalną nagrodę za Projekt Humanitarny. Otrzymał ją Piotr, który stworzył pomysłowe rozwiązanie do ewakuacji rannych w trudnym terenie. Rydwan Życia można doczepić do każdego pojazdu, co umożliwia ratownikom wykonywanie ich jakże ważnej pracy nawet w bardzo wymagających warunkach. Warto też podkreślić, że tworząc swój wynalazek, Piotr stosuje podejście iteracyjne i uwzględnia informacje zwrotne od osób korzystających z przyczepy w terenie – podkreśla James Dyson, założyciel firmy Dyson i jej główny inżynier.

Zainteresowanie projektowaniem przyczep zrodziło się u Piotra podczas rodzinnych wypraw na Bałkany i w Pireneje. Przez 10 lat, m.in. podczas studiów licencjackich i magisterskich, zajmował się projektowaniem przyczep terenowych i ratowniczych, aby w końcu stworzyć Rydwan Życia.

Rydwan Życia został przetestowany w terenie, w naturalnych trudnych warunkach.
Rydwan Życia został przetestowany w terenie, w naturalnych trudnych warunkach. James Dyson Award

Dwa pierwsze modele przyczepy zostały przetestowane w trudnych terenach, takich jak górskie szlaki, lasy, jaskinie czy kopalnie, a następnie przekazane ukraińskiej medycznej jednostce wojskowej oraz polskiemu zespołowi ratowników pola walki „W międzyczasie” Damiana Dudy.

Wygraną w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona 2023 laureat skomentował tak:

Mam nadzieję, że dzięki tej nagrodzie Rydwan Życia będzie mógł dalej ratować ludzi – czy to podczas ewakuacji z pola walki, czy w razie wypadków w trudno dostępnych miejscach..

Na podium Korea i Chiny. Co wymyślili młodzi inżynierowie z Azji?

Główną międzynarodową nagrodę po raz pierwszy zdobył zespół z Korei – autorzy projektu The Golden Capsule, urządzenia do infuzji dożylnej (kroplówki) przeznaczonego do użytku w stanie klęski żywiołowej.

Inspiracją do powstania tego projektu były trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii w lutym 2023 r., podczas których zginęło ponad 55 tys. osób, a około 100 tys. zostało rannych. Podczas akcji ratunkowych lekarze przemieszczali się w trudnym terenie, często niosąc w rękach po kilka zestawów infuzyjnych dla poszkodowanych.

Zwycięski projekt kroplówki nie wymaga zasilania ani użycia rąk, a jego działanie nie opiera się na grawitacji, lecz na siłach sprężystości i różnicach ciśnień.

W finale Konkursu zwyciężył także po raz pierwszy zespół z Hongkongu, otrzymując nagrodę w kategorii Zrównoważony Rozwój za E-COATING, przyjazną dla środowiska powłokę na ściany zewnętrzne o silnym działaniu chłodzącym, która pozwala ograniczyć szkodliwy wpływ klimatyzacji.

Piotr nie jest pierwszym Polakiem nagrodzonym w Konkursie Nagrody Jamesa Dysona

W ubiegłym roku polski projekt z Politechniki Warszawskiej również został doceniony w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona i zwyciężył na etapie międzynarodowym. Jego autorami było trzech młodych inżynierów z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Jury doceniło ich wyjątkowy opatrunek wyposażony w czujnik pH, pomagający oceniać stan rany bez odklejania plastra. Dzięki temu przyśpiesza proces gojenia i umożliwia wczesne wykrycie ewentualnej infekcji.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia