
FAKT: Oddawanie krwi może tymczasowo osłabić organizm
Jednorazowo można oddać 450 ml krwi. Nie stwarza to żadnego zagrożenia dla dorosłego człowieka o dobrym stanie zdrowia i ważącego co najmniej 50 kg. W celu wyeliminowania potencjalnego ryzyka każdy dawca krwi przed jej pobraniem musi wypełnić ankietę i przejść podstawowe badanie kwalifikacyjne. Nie mniej jednak oddawanie krwi może tymczasowo osłabić organizm. Z tego powodu po oddaniu krwi należy zjeść regeneracyjny posiłek.

MIT: Za oddanie krwi można dostać pieniądze
Stacje krwiodawstwa oferowały wynagrodzenie za krew do 1990 r. Zrezygnowano z tego, ponieważ wiele osób, kierując się jedynie potrzebą zarobienia, oddawało krew, zatajając informacje o złym stanie swojego zdrowia.

FAKT: Osobie oddającej krew w dniu roboczym przysługuje dzień wolny
Krwiodawca może liczyć na dzień wolny z tytułu oddawania krwi. Czas ten przeznaczony jest na oddanie krwi i wszystkie czynności z tym związane (podstawowe badania lekarskie, wypełnienie ankiety, oczekiwanie itp.). Podstawą prawną jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

MIT: Krew oddaje się na czczo
Przed oddaniem krwi zaleca się zjeść lekki, niskokaloryczny posiłek np. kanapkę z chudą wędliną. Kilka godzin przed donacją należy unikać spożywania tłustych potraw (smalcu, masła, tłustej wędliny), ponieważ spożycie tych produktów może skutkować krwią lipemiczną (przetłuszczoną), która nie nadaje się do celów zdrowotnych. Ponadto na pół godziny przed oddaniem krwi nie należy palić papierosów.