
Nieświeży oddech
Brzydki zapach z ust, zwany także halitozą, może mieć wiele przyczyn. Jako jego główną wymienia się zaniedbania w higienie jamy ustnej, jednak także osoby z wysokim poziomem cholesterolu, mogą zauważyć jego wpływ na swój oddech.
Nie jest on bezpośredni, ale wynikający z zaburzeń trawiennych, które wpływają na prace wątroby, a tym samym na pH śliny. Jeśli więc osoba, która ma zdrowe zęby, zaczyna cierpieć z powodu halitozy, powinna na wszelki wypadek wykonać badania kontrolne, w tym oznaczenie poziomu cholesterolu.

Problemy z pamięcią i koncentracją
Kłopoty związane z pamięcią i koncentracją mogą być pierwszym sygnałem, że w żyłach dochodzi do odkładania się blaszek miażdżycowych. Miażdżyca mózgu będąca efektem miejscowego zapalenia i zwłóknienia tętnic, może dawać objawy właśnie w postaci otępienia i problemów z zapamiętywaniem.
Zaawanasowana miażdżyca jest chorobową śmiertelnie niebezpieczną – może doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu, zawału czy zatoru płucnego. Aby jej zapobiegać, należy nie tylko prowadzić higieniczny tryb życia, ale także regularnie kontrolować poziom cholesterolu we krwi.

Regularne badania
Badanie sprawdzające poziom obydwu frakcji cholesterolu oraz ich sumy (cholesterol całkowity), a także trójglicerydów (lipidogram krwi) powinno być wykonywanie regularnie, najpóźniej po ukończeniu 40 roku życia.

Obciążenia genetyczne
Osoby, które mogą być obciążone genetycznie hipercholesterolemią powinny pamiętać o wykonywaniu regularnych badań niezależnie od wieku i samopoczucia.