
4. Cukrzyca typu 2
To kolejna choroba, której początkowy przebieg jest niemal bezobjawowy. Dopiero w późniejszym stadium rozwoju tego schorzenia obserwuje się symptomy, takie jak: osłabienie, nadmierne pragnienie, utrata wagi czy wielomocz. Test tolerancji glukozy lub stężenie glukozy na czczo, pozwalające na wykrycie tej choroby, zaleca się osobom z otyłością, nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się także osoby, u których w rodzinie występowały lub występują przypadki zachorowania na cukrzycę.

5. Celiakia
Celiakia jest chorobą genetyczną o podłożu autoimmunologicznym, związaną z nietolerancją glutenu. Objawy tego schorzenia są atypowe, mogą się pojawiać: niedokrwistość, osteoporoza, niepłodność, a nawet depresja. Celiakia diagnozowana jest na podstawie badań krwi i pobrania wycinków jelita cienkiego.

6. Nadciśnienie
Jak pokazują statystyki, niemal połowa chorych na nadciśnienie nie jest tego świadoma.
To schorzenie długo nie daje żadnych typowych objawów. Jest jednak bardzo niebezpieczne, gdyż
może się skończyć zawałem lub udarem. Nadciśnienie rozwija się powoli, stopniowo uszkadzając narządy wewnętrzne i naczynia krwionośne. Choroba prowadzi do nieodwracalnych zmian w układzie krążenia. Zaleca się, aby wartość ciśnienia mierzyć przynajmniej raz w roku.

7. Bezdech senny
Obturacyjny bezdech senny (OBS) polega na nadmiernym rozluźnianiu się mięśni oddechowych podczas snu, a w konsekwencji – zatrzymaniu lub spłyceniu oddychania. Przypadłość ta stanowi poważne zagrożenie dla naszego życia, a nawet zdrowia. Bezdech senny szczególnie trudno jest rozpoznać u kobiet, które w mniejszym stopniu dotyczy typowy dla tej choroby objaw, jakim jest głośne chrapanie. Zamiast tego, panie odczuwają inne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak: poranne bóle głowy, zmęczenie czy wahania nastroju. Nieleczona choroba może prowadzić do cukrzycy, nadciśnienia, zwiększa też ryzyko udaru.