
Świszczący oddech i duszności
Duszności i świszczący, „ciężki” oddech pojawiają się u większości palaczy i również mogą być wczesnymi objawami raka płuc. Rozrastający się guz może bowiem blokować światło oskrzeli. W przypadku duszności, które w miarę upływu czasu nasilają się, należy udać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu lub pulmonologa.

Uporczywy lub nasilający się kaszel
Uporczywy kaszel to jeden z najczęściej występujących objawów raka płuc. W momencie rozpoznania choroby występuje on u ok. 50 proc. pacjentów. Kaszel może być suchy lub mokry i może pojawiać się o każdej porze dnia. Wiele osób usprawiedliwia tę dolegliwość alergiami lub suchym powietrzem w okresie zimy. Tymczasem kaszel palacza może zwiastować poważna chorobę, w tym raka płuc. Nie należy więc go lekceważyć.

Kaszel z krwią
Odkrztuszanie plwociny z krwią (krwioplucie) jest bardzo niepokojące i może sugerować raka. Występuje u około jednej piątej pacjentów z nowotworem płuc, czasami jako pierwszy objaw tej choroby. Krwioplucie jest symptomem, który może bardzo szybko stać się poważny. Odkrztuszanie nawet 2 łyżeczek krwawej plwociny jest uważane za nagły przypadek medyczny.

Ból w klatce piersiowej, plecach lub ramionach
Tego typu dolegliwość nasila się zwykle podczas kaszlu, śmiechu lub głębokiego oddychania. Większość osób z rakiem płuc nie odczuwa bólu ani innych objawów we wczesnych stadiach. Jest tak, ponieważ same płuca nie mają nerwów czuciowych. Te znajdują się natomiast w otaczających je tkankach. Ból może wystąpić, gdy rak płuca zaatakuje ścianę klatki piersiowej, żebra, kręgi lub niektóre nerwy. Na przykład guz Pancoasta, który tworzy się na samym szczycie płuc, często atakuje pobliskie tkanki, powodując ból ramion.