1 z 9
Przewijaj galerię w dół
Sezon na zbieranie pąków, kłączy i świeżych ziół powoli się...
fot. freepik

Sezon na zbieranie pąków, kłączy i świeżych ziół powoli się rozpoczyna. Sprawdź na kolejnych zdjęciach, którymi dzikimi roślinami możesz teraz uzupełnić domową apteczkę. Przygotujesz z nich zdrowotne napary, syropy i nalewki.

2 z 9
Kora wierzby ma szerokie spektrum działania, wykazuje...
fot. FotoRieth/Pixabay

Kora wierzby

Kora wierzby ma szerokie spektrum działania, wykazuje właściwości: przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i antybakteryjne. Nazywana jest naturalnym antybiotykiem, sprawdza się także jako łagodny środek nasenny. Korę pozyskuje się najczęściej z wierzby białej (Salix alba), rzadziej z wierzby purpurowej (Salix purpura). Na jej bazie przygotowuje się napary i wyciągi.

Korę wierzby zbiera się wczesną wiosną, gdy tylko w drzewach zaczynają krążyć soki. Powinno się to zrobić zanim pojawią się liście i bazie. Najlepszy surowiec pozyskuje się z młodych, giętkich gałęzi, które należy odciąć i okorować. Korę wierzby należy dokładnie wysuszyć i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Od marca można także rozpocząć zbiory kory: kasztanowca, kaliny koralowej, jesionu, orzecha włoskiego i berberysu.

3 z 9
Ze względu na zimotrwałość zbiór gwiazdnicy pospolitej jest...
fot. Fundacja_Poblize/Pixabay

Ziele gwiazdnicy pospolitej

Ze względu na zimotrwałość zbiór gwiazdnicy pospolitej jest możliwy niemal przez cały rok. Kwitnie od marca do października, a jeśli zima jest ciepła, także wtedy. Choć wiele osób uważa ją za uciążliwy chwast, badania naukowe coraz częściej potwierdzają, że ma właściwości przeciwmiażdżycowe, przeciwkrwotoczne, wiatropędne i przeczyszczające.

Jej surowcem jest ziele, które może być wykorzystywane świeże – na sok lub okłady, a suszone do naparów, wyciągów i olejów. Na jej bazie można przygotować także nalewkę, która przyjmowana w dawce leczniczej wpływa pozytywnie na pracę serca, ciśnienie krwi i przemianę materii. Działa również odtruwająco i przeczyszczająco oraz moczopędnie.

Wczesna wiosna to także czas, kiedy można rozpocząć zbiory ziela: pokrzywy zwyczajnej, bluszczyka kurdybanka i mniszka lekarskiego.

4 z 9
Tradycyjnym zastosowaniem pączków sosny (Pini gemmae) jest...
fot. Mareefe/Pixabay

Pączki sosny

Tradycyjnym zastosowaniem pączków sosny (Pini gemmae) jest przygotowywanie na ich bazie delikatnie wykrztuśnego syropu. Wyciągi z nich wzmagają także krążenie krwi, rozgrzewają i zwiększają wydzielanie moczu i potu oraz zmniejszają gorączkę. Wcieranie ich w skórę pobudza ukrwienie w danym miejscu, działa stymulująco na układ odpornościowy i wykazuje działanie przeciwbólowe.

Pączki można zbierać, kiedy tylko się pojawią i są bardzo małe – późną zimą i wczesną wiosną. Pozyskuje się je jedynie z drzew ściętych lub przeznaczonych do wycięcia. Okres ten trwa od marca do końca kwietnia, gdy zaczynają tracić łuski okrywające.

Najbardziej wartościowe są pączki szczytowe z młodych drzew. Wczesną wiosną, oprócz pączków sosny, można zbierać również pączki topoli i brzozy oraz wierzbowe kotki.

Pozostały jeszcze 4 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Gala Plebiscytu Medycznego HIPOKRATES 2024. Zobacz laureatów na zdjęciach

NASZA AKCJA
Gala Plebiscytu Medycznego HIPOKRATES 2024. Zobacz laureatów na zdjęciach

Te kwiaty oczyszczają powietrze! Postaw w domu jako filtr

HIT DNIA
Te kwiaty oczyszczają powietrze! Postaw w domu jako filtr

Anna Puślecka zaprasza: „KLUB ZDROWIA – kobiety! Ruszaj stąd do długowieczności”

NASZ PATRONAT
Anna Puślecka zaprasza: KLUB ZDROWIA – kobiety! Ruszaj stąd do długowieczności”

Zobacz również

Te kwiaty oczyszczają powietrze! Postaw w domu jako filtr

HIT DNIA
Te kwiaty oczyszczają powietrze! Postaw w domu jako filtr

Takie jedzenie wywołuje biegunkę! Zastanów się dwa razy, zanim zjesz

Takie jedzenie wywołuje biegunkę! Zastanów się dwa razy, zanim zjesz