
Stwardnienie tętnic
W badaniu palpacyjnym lub inaczej fizykalnym lekarz może zbadać twardość naczyń w okolicy szyi lub podudzi. U zdrowych osób tętnice są miękkie, elastyczne i uginają się pod naciskiem, dopasowując do kształtu palców. Jeśli okaże się, że naczynia są sztywne, mocno wyczuwalne pod palcami, a ciśnienie poniżej nich obniżone, może to świadczyć o postępującym procesie miażdżycowym – chorobie twardych tętnic (miażdżycy).

Obrzęk i uczucie mrowienia nóg
Silne opuchnięcie kończyn dolnych i nieprzyjemne uczucie drętwienia czy mrowienia to objawy mogące wskazywać na miażdżycę tętnic kończyn dolnych. W wyniku zwężenia przepływu krwi przez tętnice udowe dochodzi do niedotlenienia tkanek nóg, a w konsekwencji ich obrzęku. Mrowienia nóg występuje w sytuacji, gdy krew napływa z powrotem do niedotlenionych kończyn.

Nieprawidłowy lipidogram krwi
Wysoki poziom cholesterolu ogólnego, jego frakcji LDL i trójglicerydów, a niskie stężenie frakcji HDL, to czynniki rozwoju miażdżycy. Stężenie tych lipidów we krwi określa się w badaniu zwanym lipidogramem. Polega ono oznaczeniu poziomu cholesterolu ogólnego, „dobrego” cholesterolu HDL oraz trójglicerydów we krwi. Stężenie „złego” cholesterolu LDL zostaje obliczone z wykorzystaniem matematycznego wzoru Friedewalda. Jeśli w kilku kolejnych badaniach profilu lipidowego krwi obserwowane są nieprawidłowe wartości, warto skonsultować się z lekarzem i dietetykiem, którzy pomogą zmniejszyć zagrożenie miażdżycą.

Duszności, bóle brzucha i uczucie przybicia
Pogorszone samopoczucie, uczucie przybicia, bóle brzucha i w klatce piersiowej, a także duszności, gdy występują w nie długich odstępach czasowych, mogą wskazywać na miażdżycę naczyń wieńcowych zlokalizowanych przy sercu. Zwężone naczynia wieńcowe powodują ograniczenie dostawy tlenu do mięśnia sercowego, powodując jego niedotlenienie. Ten rodzaj miażdżycy występuje przeważnie u osób po 50. roku życia.