
Zapalenie skóry na stopach
Schorzenie wywołane jest najczęściej przez kontakt skóry z alergenem. Wśród najpopularniejszych substancji wywołujących stany zapalne wymienia się środki chemiczne, kosmetyki oraz gumę. Podrażnienie skóry powoduje świąd, a drapanie jej może przerwać ciągłość skóry, co zwiększa ryzyko zakażenia bakteriami i rozwoju zapalenia.
Jakie są objawy zapalenia skóry? Przede wszystkim jest to zaczerwienienie, piecznie skóry oraz jej pękanie w okolicy pięt.

Cukrzyca widoczna na stopach
Następnym schorzeniem, w przebiegu którego może wystąpić świąd stóp jest cukrzyca. Warto wspomnieć, że swędzenie skóry u cukrzyków pojawia się zazwyczaj w zaawansowanym stadium choroby, w momencie powstawania powikłań, w tym stopy cukrzycowej. Skóra pacjentów z tym schorzeniem jest podatna na zadrapania, owrzodzenia oraz różnego rodzaju infekcje.
Podrażniona skóra zaczyna bardzo mocno swędzieć, a drapanie jej zwiększa ryzyko zakażenia bakteryjnego. W zaawansowanym stadium stopy cukrzycowej świąd ustępuje, ponieważ dochodzi do porażenia nerwów i zmniejszenia wrażliwości na bodźce zewnętrzne.

Cholestaza ciążowa
Cholestaza ciążowa jest zaburzeniem pracy wątroby, które polega na nieprawidłowym odpływie żółci do dwunastnicy. Jednym z jej pierwszych objawów jest świąd stóp i dłoni, a towarzyszy im rozdrażnienie, problemy ze snem i niepokój. Pojawia się też żółtaczka, mogą wystąpić nudności i wymioty. Objawy cholestazy ciążowej najczęściej znikają do trzech tygodni po porodzie.

Keratoliza dziobata
Keratoliza dziobata to choroba skóry o podłożu bakteryjnym. Objawia się ubytkami skóry na stopach. Często towarzyszy jej świąd , ból i tkliwość oraz nieprzyjemny zapach stóp. Długotrwałe moczenie stóp nasila te objawy. Konieczne jest specjalistyczne leczenie tej choroby, a nieleczenie może doprowadzić do poważnych powikłań.