
Swędzą Cię stopy? Możesz cierpieć na jedną z tych chorób
Mimo że swędzenie stóp jest normalnym zjawiskiem, to w niektórych przypadkach może oznaczać chorobę. Dowiedz się z kolejnych slajdów, które schorzenia mogą objawiać się przez świąd stóp.
Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Grzybica stóp, czyli stopa atlety
Z grzybicą stóp zmaga się ponad połowa osób, które uprawiają sport. Najczęstsze objawy grzybicy stóp to zmiany zabarwienia skóry między palcami, rogowacenie na podeszwie oraz bocznych obszarach stopy. W przypadku tego schorzenie należy rozpocząć natychmiastowe leczenie, ponieważ choroba może zainfekować paznokcie i powodować ich trwałe uszkodzenie.
Do zarażenia się grzybicą dochodzi przez używanie zanieczyszczonych przedmiotów do pielęgnacji paznokci np. w gabinecie kosmetycznym oraz podczas korzystania z miejsc wilgotnych i mokrych, takich jak pływalnia. Objawy grzybicy paznokci rozwijają się powoli, więc często są bagatelizowane. Widocznymi zmianami są żółte zmiany na płytce paznokcia oraz jej kruszenie i łuszczenie się.

Świerzb stóp
Silny świąd stóp może być również spowodowany przez zakażenie świerzbowcem, czyli drobnoustrojem, który rozmnaża się w naskórku. Zwiększenie liczby tych roztoczy sprawia, że skóra jest podrażniona i zaczyna swędzieć. Dolegliwości nasilają się szczególnie w nocy, kiedy patogen jest bardziej aktywny.
Do zakażenia świerzbowcem dochodzi przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą lub przez dzielenie się przedmiotami osobistymi np. bielizną, ręcznikiem, ubraniami. W przypadku wykrycia zarażenia świerzbowcem stosuje się leczenie farmakologiczne. Należy również wyparzyć wszelkie materiały, które miały kontakt z osobą chorą, tj. pościel, ręczniki oraz ubrania, w tym obuwie.

Alergia kontaktowa stóp
Kolejną możliwą przyczyną swędzących stóp jest alergia kontaktowa, powstała przez podrażnienie skóry w sposób mechaniczny lub chemiczny. Świąd mogą wywołać skarpety, które zostały niedokładnie wypłukane z proszku lub płynu do prania, a także nieprawidłowo uprane buty. Zdarza się również, że obuwie produkowane jest z użyciem substancji drażniących np. buty mają klamry z dodatkiem niklu. Taki produkt w kontakcie ze skórą podrażnia ją i wywołuje swędzenie stóp.