
Mieszanka ziół kulinarnych na SIBO
W składzie mieszanki ziół zwalczającej SIBO znalazł się też inny zestaw surowców, zawierający olejki eteryczne i wyciągi z popularnych ziół kulinarnych:
olejek tymiankowy (Thymus vulgaris) o zawartości 30-50 proc. tymolu,
olejek oregano (Origanum vulgare) z 55-75 proc. karwakrolu,
wyciąg z liści szałwii lekarskiej (Salvia officinalis),
wyciąg z liści melisy lekarskiej (Melissa officinalis).

Mieszanka ziół z berberyną na SIBO
W mieszankach ziół stosowanych w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej czy Ajurwedzie przeciwko SIBO i zakażeniom bakteryjnym jelit występują rośliny zapewniające berberynę – korzenie cynowodu chińskiego (Coptis chinensis), berberysu indyjskiego (Berberis aristata) i korkowca chińskiego (Phellodendron chinense) oraz siarczan berberyny, a ponadto:
Scutellaria baicalensis – korzeń tarczycy bajkalskiej,
Zingiber officinale – kłącze imbiru lekarskiego,
Glycyrrhiza uralensis – korzeń lukrecji chińskiej,
Rheum officinale – kłącze i korzeń rabarbaru lekarskiego.

Kuracja ziołowa na SIBO z czosnkiem
Kuracja w jednym z badań obejmowała przyjmowanie ziół takich, jak czosnek (wyciąg nie działa drażniąco i gazotwórczo, jak ząbki), berberynę, oregano, wyciąg z pestek grejpfruta i kwas kaprylowy (wspiera jelito) podczas stosowania diety FODMAP przez 3 tygodnie.

Zioła i probiotyki na SIBO
Rzadziej stosowane zioła na SIBO to neem – miodla indyjska (Azadirachta indica), mącznica lekarska (Uva ursi), sok z aloesu (Aloe vera), a także korzeń lukrecji (Glycyrrhiza glabra) i ślazu (Althaea officinalis). Natomiast L-glutamina wspiera barierę jelitową, a arabinogalaktan z modrzewia japońskiego. Polecany jest też nowy typ probiotyków w postaci zarodników, zawierający spory różnych gatunków bakterii Bacillus. Jako formy przetrwalnikowe są one odporne na środowisko układu trawienia i łatwiej kolonizują jelito grube, poprawiając funkcjonowanie również tego cienkiego.