
Uszkodzenie układu nerwowego
Najpoważniejszą, a zarazem najczęstszą, konsekwencją rażenia piorunem jest uszkodzenie układu nerwowego, które stanowi bezpośrednie następstwo przechodzenia przez ciało człowieka impulsów elektrycznych o ogromnym ładunku. Uszkodzenie to może objawiać się w różny sposób (w zależności od stopnia), w tym m.in. porażeniem ośrodka nerwowego, porażeniem nerwów przeponowych i międzyżebrowych. W praktyce może to skutkować: lukami w pamięci, rozkojarzeniem, migrenowymi bólami głowy i drgawkami.

Uszkodzenie układu sercowo-naczyniowego
Uszkodzenia w obrębie serca i naczyń krwionośnych na skutek porażenia piorunem są bardzo niebezpieczne i to najczęściej one odpowiadają za zgony. Osoba, która została porażona piorunem zwykle, umiera w wyniku porażenia mięśnia sercowego, z powodu którego dochodzi do poważnych zakłóceń rytmu pracy serca lub nawet całkowitego zatrzymania akcji serca.

Zaburzenia widzenia
Porażenie piorunem może skutkować zaburzeniami widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet utratą wzroku. Jest to związane zarówno z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, jak i z jaskrawością wyładowania iskrowego.

Zaburzenia funkcji układu oddechowego
Jednym z poważniejszych skutków porażenia piorunem są zaburzenia w funkcjonowaniu układu oddechowego. Wynikają one przede wszystkim z porażenia mięśni układu oddechowego. Co ważne, zatrzymanie oddechu i akcji serca u osoby porażonej występuje stosunkowo często. Z tego powodu bardzo ważne jest podjęcie natychmiastowej akcji reanimacyjnej. Popularnym mit głosi, że do osoby, którą „trafił” piorun nie należy się zbliżać ze względu na ryzyko tzw. wtórnego porażenia.