
Po czym poznać, że nerki chorują? Zwróć uwagę na te objawy
Pogorszenie pracy nerek łatwo pomylić z niestrawnością lub infekcją intymną. Podpowiadamy, jakie dolegliwości mogą oznaczać kamicę nerkową lub ostre zapalenie kłębuszków nerkowych.

Zmiana częstości oddawanie moczu a choroby nerek
Najczęstszym objawem zaburzeń pracy układu moczowego jest częste oddawanie moczu. Objaw ten pojawia się przy zakażeniu pęcherza moczowego, ale również w ostrym zapaleniu kłębuszków nerkowych. Dodatkowo częste oddawanie moczu może oznaczać również cukrzycę, moczówkę prostą, chorobę Cushinga oraz akromegalię. Natomiast zmniejszona częstość korzystania z toalety może świadczyć o rozwoju niewydolności nerek.

Ból i pieczenie podczas oddawania moczu a chore nerki
Ból podczas mikcji, czyli oddawania moczu najczęściej związany jest z bakteryjnym zakażeniem pęcherza, jednak może również sugerować na kamicę nerkową lub początkowe stadium niewydolności. Nieprzyjemne pieczenie podczas mikcji to również jeden z objawów zaburzenia pracy kłębuszków nerkowych i rozwoju stanu zapalnego.

Krwiomocz jako objaw choroby nerek
W prawidłowym składzie moczu nie powinno być erytrocytów, czyli krwinek czerwonych. W momencie zabarwienia moczu na kolor różowy lub czerwony należy bezwzględnie zebrać próbkę do sterylnego pojemnika i udać się do laboratorium na badania. Po wstępnej analizie należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub urologiem, który zleci odpowiednie leczenie. Najczęściej krwiomocz związany jest z zakażeniem pęcherza moczowego, zapaleniem kłębuszków nerkowych, a także rozwijającą się niewydolnością nerek.