
Po czym poznać, że jelita chorują? Te objawy powinny zaniepokoić
Schorzenia jelit często dają niespecyficzne objawy, dlatego diagnozowane są po wielu latach lub w zaawansowanym stopniu choroby. Podpowiadamy, po czym poznać, że jelita chorują. Na jakie schorzenia wskazuje ból brzucha lub zaparcia?

Ból brzucha
Ból brzucha to niecharakterystyczny objaw, który może oznaczać wiele dolegliwości, w tym zwykłą niestrawność. Lekarze posługują się tzw. mapą bólu, dzięki której łatwiej jest zdiagnozować przyczynę.
Ból w lewym boku najczęściej oznacza zaparcia lub zapalenie jelita grubego. Natomiast dyskomfort w prawym boku sugeruje na zapalenie jelita cienkiego, chorobę Leśniowskiego-Crohna, zespół jelita drażliwego oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Z kolei dyskomfort w nadbrzuszu to najczęstszy objaw zapalenia jelit lub tzw. grypy żołądkowej, a czasami nietolerancji pokarmowej, natomiast ból w podbrzuszu to najczęściej efekt zaparć.

Biegunka
Biegunka, czyli oddawanie luźnego stolca częściej niż 3 razy na dobę to częsty wynik przejedzenia, zatrucia pokarmowego, nietolerancji pokarmowej lub alergii na konkretne produkty. Zdarza się również, że ten objaw to symptom choroby np. celiakii, zespołu jelita drażliwego (IBS), zespołu przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO) lub pasożytów układu pokarmowego.

Zaparcia
Najczęstszym objawem sugerującym na zaburzenia pracy jelit jest utrudnione lub zbyt rzadkie załatwianie się. Gdy częstość wypróżnień jest rzadsza niż 2 razy w tygodniu, mówimy o zaparciach, czyli spowolnieniu pracy jelit. Ten objaw najczęściej towarzyszy zespole jelita drażliwego, szczególnie postaci biegunkowej. Dodatkowo może pojawić się w wyniku uchyłków jelita grubego, żylaków odbytu lub raka jelita grubego. Zaparcia to również efekt niezbilansowanej diety ubogiej w błonnik i unikania aktywności fizycznej.