
Zawroty głowy
Dość niecharakterystycznym objawem SM są zawroty głowy. Ten objaw pojawia się w wyniku zapalenia nerwu przedsionkowego, znajdującego się w czaszce. U chorych na SM zawroty głowy pojawiają się zawsze w pozycji pionowej, nasilają się podczas ruchu, a znikają dopiero po przybraniu pozycji leżącej. Zawrotom może towarzyszyć także uczucie nudności.

Zaburzenia koncentracji i pamięci
Stwardnienie rozsiane powoduje głównie problemy z poruszaniem się, ale towarzyszące chorobie uszkodzenie komórek nerwowych w mózgu może objawiać się zaburzeniem koncentracji, osłabieniem pamięci i wydłużeniem procesu uczenia się. Lekarze zalecają, aby osoby chore na SM codziennie wykonywały trening mózgu, który może polegać na rozwiazywaniu krzyżówek lub sudoku, czytaniu książek, oglądaniu filmów z napisami lub nauce języków obcych.

Częste parcie na pęcherz i trudność w trzymaniu moczu
Dosyć nietypowym pierwszym objawem stwardnienia rozsianego jest częste parcie na pęcherz lub trudność w utrzymaniu moczu. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do porażenia mięśni zwieraczy, które odpowiedzialne są m.in. za trzymanie moczu. Szacuje się, że ta dolegliwość dotyczy nawet 80 proc. wszystkich chorych na stwardnienie rozsiane.

Stwardnienie rozsiane prowadzi do zaburzeń w układzie ruchu, a wraz z postępem choroby może całkowicie uniemożliwiać poruszanie się o własnych siłach.