Co jeść, żeby się odchudzić? Zobacz zasady 10 modnych diet
Pegan, keto, paleo... Popularnych diet jest więcej, ale o niektórych metodach odchudzania mówi się szczególnie często. Nie wszystkie są warte wypróbowania, a inne okazując niezwykle skuteczne. Zobacz, co o modnych dietach sądzą żywieniowcy, zanim zmienisz sposób jedzenia.
Dieta ketogenna
Dieta ketogenna czy ketogeniczna to taka, która wywołuje w organizmie stan ketozy, czyli nagromadzenia ciał ketonowych. Powstają one z niepełnego spalania tłuszczów przy niedoborze glukozy we krwi. Stan ten jest wynikiem spożywania niedostatecznej ilości węglowodanów. Ketodieta zapewnia poniżej 50 g tego składnika dziennie, co powoduje zarówno pożądane zmiany w metabolizmie, jak i te niekorzystne. Te pierwsze wykorzystywane są w leczeniu w ciężkich chorób, m.in. padaczki, cukrzycy, stwardnienia rozsianego czy raka. Należy do nich również szybka utrata wagi.
Dieta powinna być stosowana pod nadzorem specjalisty, inaczej jest szkodliwa – zwłaszcza przy dłuższym stosowaniu, nawet drobnych odstępstwach od jej zasad oraz u kobiet. Wywoływane przez nią krótkoterminowe skutki uboczne to m.in. zaparcia, kurcze mięśni, bóle głowy, spadek energii psychicznej i fizycznej, częste oddawanie moczu.
Dieta NFZ
Dieta NFZ to określenie bezpłatnych, dobrze zbilansowanych jadłospisów na 12 różnych problemów zdrowotnych, bazujących na założeniach diety DASH. Są dostępne na 28 dni i zapewniają po 5 posiłków o łącznej kaloryczności do wyboru.
Jadłospisy są dostępne na stronie internetowej stworzonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia (diety.nfz.gov.pl) i generowane na podstawie wprowadzonych danych. Dieta DASH należy do najzdrowszych diet do stosowania na co dzień. Bazuje na zasadach diety śródziemnomorskiej i pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi, jak również przeciwdziałać rozwojowi nadciśnienia tętniczego.
Dieta pudełkowa
Catering dietetyczny to odpowiednio zbilansowane, gotowe diety, dostarczane są według ustalonych w zamówieniu wytycznych zwykle w dniu robocze. Najczęściej są to całodzienne zestawy posiłków o wybranej kaloryczności i składzie, który warunkowany jest przez wybór rodzaju diety.
Dzienny jadłospis kosztuje najczęściej 50-100 złotych, jakość i smak potraw bywa bardzo różna, a efekty stosowana diety zależą nie tylko od energetyczności i typu diety, ale też od tego, czy uda się uniknąć podjadania.