
Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego? Na te symptomy warto zwrócić uwagę
Dolegliwości trawienne, pojawiające się po spożyciu pokarmów mogą świadczyć o zespole jelita drażliwego. Dowiedz się z kolejnych slajdów, jakie objawy często towarzyszą IBS.

Gazy i wzdęcia
Obecne w żywności oligo-, di- i monosaharydy oraz poliole nie są trawione w jelicie, jednak ulegają bardzo szybkiej fermentacji[ pod wpływem bakterii jelitowych, co powoduje wzrost produkcji gazów.
Należy zwrócić uwagę, czy po produktach, takich jak mleko, produkty glutenowe lub jabłka występuje nasilenie dolegliwości. Jeśli tak, warto rozważyć wprowadzenie diety FODMAP i konsultację z gastroenterologiem.

Częste zaparcia lub biegunki
Naprzemienne zaparcia i biegunki są charakterystycznym objawem zespołu jelita drażliwego. Fermentacja w jelitach powoduje nasilenie skurczy, co skutkuje przyspieszeniem pasażu jelitowego i pojawieniem się biegunek.
W postaci zaparciowej pasaż jelitowy jest mocno spowolniony i chory oddaje stolec rzadziej niż 3 razy w tygodniu. W tym wypadku należy rozważyć stopniowe zwiększenie ilości błonnika pokarmowego w diecie oraz picie odpowiedniej ilości wody.

Nagłe parcie
Nagłe parcie na stolec bardzo często występuje u osób z postacią biegunkową. Fermentacja w jelitach przyspiesza pasaż jelitowy i może spowodować nagłe i niekontrolowane wypróżnienie.
Objętość stolca podczas takiego wypróżnienia jest niewielka. Mogą natomiast pojawić się w kale niestrawione resztki pokarmowe oraz śluz.