
Jakie są pierwsze objawy stwardnienia rozsianego? Sprawdź, co powinno zaniepokoić
Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która diagnozowana jest zazwyczaj poniżej 40. roku życia. Jej objawy to nie tylko osłabienie mięśniowe, ale również szereg innych nieprzyjemnych dolegliwości. Sprawdź, jakie objawy mogą oznaczać rozwój SM.

Zaburzenie widzenia
Jednym z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego jest pogorszenie ostrości wzroku. Dzieje się tak, ponieważ postępujące schorzenie powoduje uszkodzenie komórek nerwowych, w tym nerwu wzrokowego.
Dodatkowo pacjenci z SM zauważają u siebie podwójne widzenie, wyblakłe kolory obrazu, a także oczopląs i nadwrażliwość na światło. Warto wspomnieć, że wszystkie te dolegliwości nie muszą oznaczać stwardnienia rozsianego, ponieważ mogą również sugerować na przemęczenie, niedobór witamin, a także początki jaskry lub zaćmy.

Skurcze mięśni i sztywność stawów
Charakterystycznym objawem stwardnienia rozsianego jest znaczne osłabienie mięśni i tolerancji wysiłku. W przebiegu schorzenia dochodzi do uszkodzenia komórek nerwowych, które odpowiedzialne są za przekazywanie impulsów nerwowych do mięśni.
Zaobserwowano, że bol mięśni w przypadku SM nasila się w godzinach popołudniowych i trwa aż do późnych godzin nocnych. Mogą również pojawić się nieprzyjemne skurcze, a także drętwienie kończyn. Te dolegliwości dotyczą nie tylko stwardnienia rozsianego, ponieważ bywają również objawem przemęczenia oraz niedoboru potasu i magnezu.

Ogólne osłabienie i zmęczenie
W przebiegu stwardnienia rozsianego dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, który znacząco obciąża układ nerwowy i powoduje osłabienie i przewlekłe zmęczenie. Niestety, u większości pacjentów z SM zmęczenie towarzyszy przez cały przebieg choroby, dlatego osobom chorym zaleca się jak najczęstszy odpoczynek.