
Co na regenerację wątroby? Jeśli niedomaga, sięgaj po te produkty spożywcze!
Zaburzenia trawienia, ciągłe zmęczenia czy opuchlizna ciała to często sygnały o niedomaganiu wątroby. Współczesny styl życia wyjątkowo jej nie sprzyja, a odbiciem złego stanu tego narządu są też inne uciążliwe objawy, w tym powiększenie obwodu brzucha oraz jego tkliwość, a nawet bolesność.
W przypadku objawów ze strony wątroby warto ją odciążyć, rezygnując ze szkodliwych produktów (smażonych, tłustych, konserwowanych itp.), alkoholu i nadmiaru leków przeciwbólowych, a jednocześnie wzbogacić dietę we wspomagające go pokarmy.
Sprawdź, po jakie produkty warto sięgać na co dzień, by wspierać regenerację wątroby – większość z nich masz na pewno w lodówce lub kuchennych szafkach!
Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Kawa
Regularne picie kawy to nawyk zwiększający ochronę wątroby przed stłuszczeniem, przewlekłymi chorobami i rozwojem raka. Ma to związek z działaniem zawartych w niej antyoksydantów, m.in. takich jak kafeol i kafestol, które wpływają też na wydzielanie enzymów wątrobowych. By czerpać korzyści z sięgania po małą czarną, nie należy jej dosładzać (również sztucznymi słodzikami), nie dodawać tłuszczu (w postaci tłustego mleka, śmietanki, a tym bardziej np. masła), a najlepiej też nie zabielać.

Oliwa z oliwek
Oliwa z pierwszego tłoczenia (extra virgin) należy do najlepszych tłuszczów kulinarnych, bo pod wpływem ogrzewania nie zyskuje szkodliwych właściwości. Warto stosować ją uniwersalnie z powodu właściwości antyoksydacyjnych, korzystnego działania na układ krążenia oraz wątrobę. Wykazano, że zastępując nią inne tłuszcze można poprawić funkcjonowanie tego narządu. Warto jednak jak najczęściej spożywać ją na zimno, np. do sałatek, warzyw gotowanych czy pieczywa (również w sosach i pastach), zamiast używać do smażenia – takich dań z patelni wątroba nie lubi!

Płatki owsiane
Ziarna owsa to skarbnica błonnika, szczególnie tego, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Sporą jego część stanowią beta-glukany o właściwościach przeciwzapalnych, wspierający trawienie i odporność – stymulują bowiem korzystną mikroflorę jelitową. Ma ona ogromny wpływ na zdrowie wątroby, a beta-glukany ograniczają też zmiany degeneracyjne w wątrobie i pomagają zapobiegać jej otłuszczeniu. Najkorzystniej działają płatki grube, najlepiej cięte, a także ziarno łamane i mielone w postaci mąki, którą można wzbogacać dania zawierające inne jej rodzaje. Niepolecane są natomiast produkty słodzone, zwłaszcza o tak wysokiej zawartości cukru jak gotowe płatki crunchy czy batoniki zbożowe.