
Miód
Działanie odkażające i bakterio- oraz wirusobójcze miodu złagodzi zmiany na ustach i przyspieszy ich gojenie. Miód ukoi też ból i zmniejszy ściągnięcie ranki oraz złagodzi obrzęk. Posmaruj nim pęcherze opryszczki, aby nawilżyć skórę wokół nich i szybko
wygoić zmiany.

Melisa
Melisa, podobnie jak herbata, zawiera taniny, czyli garbniki, które działają ściągająco i przeciwzapalnie, dzięki czemu likwidują obrzęk i rozpierający, ciągnący ból pojawiający się w miejscu występowania ropnego pęcherzyka. Melisa działa także osłaniająco i zabezpiecza ranę przed czynnikami zewnętrznymi oraz ułatwia jej gojenie. Zaparz ziele melisy, w przestudzonym naparze zmocz wacik i przykładaj do miejsca występowania opryszczki kilka razy dziennie.

Szałwia
W zwalczaniu zimna skuteczny będzie również napar z szałwii, który działa obkurczająco i łagodząco oraz przeciwzapalnie. Złagodzi zmiany i przyspieszy ich gojenie się. Szałwię stosuje się również do płukania jamy ustnej czy gardła w celu zwalczania aft, otarć ora bólu gardła w czasie infekcji. Szałwię, podobnie jak inne zioła, należy zaparzyć. Następnie w przestudzonym naparze zwilżyć wacik i przemywać nim chorobowo zmienione miejsca kilka razy dziennie.

Rumianek
Działa łagodząco i kojąco, można go stosować na delikatną śluzówkę jamy ustnej i gardła podobnie jak napar z szałwii. Można nim także przemywać trudno gojące się rany czy poparzenia. Należy jednak uważać, ponieważ rumianek może uczulać, mimo, że u osób na niego nie uczulonych działa przeciwhistaminowo i łagodzi objawy alergii. Aby zastosować rumianek na opryszczkę trzeba go zaparzyć i wystudzonym naparem przemywać pęcherzyki ropne 2-4 razy dziennie.