
Aby chronić się przed koronawirusem, należy chodzić w masce
Noszenie maski medycznej lub antywirusowej przez osoby zdrowe jest zalecane w kontakcie z osobami podejrzanymi o zarażenie się koronawirusem. Taka ochrona dróg oddechowych może być korzystna podczas odwiedzin szpitali, przychodni, lotnisk, dworców kolejowych i innych miejsc, gdzie pojawiają się przyjezdni. Maskę należy założyć również wtedy, gdy wychodzi się z domu z objawami takimi jak kaszel i kichanie. Skuteczność jej stosowania wymaga jednak częstego mycia rąk, odpowiedniego jej zakładania i zdejmowania, dobrego dopasowania, nie dotykania dłońmi i wymiany w momencie, gdy zawilgotnieje. Należy przy tym pamiętać, że zakażenie jest możliwe również poprzez oczy.

Koronawirus pochodzi z laboratorium wirusologicznego w Wuhan
Twierdzenia o tym, że źródłem groźnego koronawirusa COVID-19 jest zlokalizowany w Wuhan instytut zajmujący się badaniem wirusów m.in. u nietoperzy, nie mają żadnego uzasadnienia. W oświadczeniu wydanym przez naukowców z 9 państw, opublikowanym w piśmie „The Lancet”, wyrażono obawy przed skutkami dezinformacji opinii publicznej, które mogą przynieść szkody w walce z epidemią. Eksperci potępili teorie spiskowe, potwierdzając brak przypadków zakażenia na terenie instytutu i fakt pochodzenia wirusa od dzikich zwierząt.

Koronawirus przenosi się tylko drogą kropelkową
Niestety to nie jest jedyna droga, jaką koronawirus może dostać się do organizmu. Choć największym zagrożeniem dla zdrowia jest styczność z zarażonym, który kaszle i kicha (oraz z powierzchniami, z którymi miał kontakt), nowe badania wskazują na inne możliwe sposoby zakażenia. Wg publikacji z 17 lutego 202o r. z pisma „Emerging Microbes & Infection” niebezpieczne są też płyny ustrojowe i wydzieliny ciała. W badaniu, w którym nie stwierdzono obecności koronawirusa COVID-19 w próbkach pobranych z układu oddechowego, wykryto go we krwi i wymazie z odbytu.

Koronawirusem można zarazić się poprzez towary z Chin
Importowane produkty spożywcze, paczki i listy z Chin nie stanowią zagrożenia jeśli chodzi o możliwość zakażenia się koronawirusem COVID-19, dlatego nie należy się ich obawiać. Jak wynika bowiem z badań, patogeny te nie mają zdolności przeżycia długiego czasu poza organizmem, czyli m.in. na powierzchniach przedmiotów.