
Aromaterapia
Olejki aromatyczne są bardzo pomocne w walce z zapaleniem błon śluzowych nosa. Szczególnie polecany jest olejek lawendowy, a także olejek miętowy. Pierwszy z nich charakteryzuje się właściwościami: przeciwbakteryjnymi, przeciwgrzybicznymi i przeciwzapalnymi. Natomiast drugi z wymienionych działa przeciwdrobnoustrojowo, a także przeciwbólowo.

Maść majerankowa
Specyfik ten jest szczególnie pomocny przy łagodzeniu podrażnień skóry, wywoływanych nadmiernym podrażnieniem skóry przez częste wydmuchiwanie nosa. Warto przy tym podkreślić, że maść majerankowa znajduje zastosowanie wyłącznie w pomocniczym leczeniu kataru. Nie należy aplikować jej bezpośrednio do nosa, ponieważ może hamować podstawowe funkcje błony śluzowej. Ponadto nie zaleca się stosować u dzieci poniżej 1. roku życia.

Gorąca kąpiel
To niezawodny sposób na katar – zwłaszcza wtedy, gdy ma on podłoże infekcyjne i towarzyszą mu takie objawy jak: ból gardła i podwyższona temperatura ciała. Skutkiem gorącej kąpieli jest podwyższenie temperatury ciała, dzięki czemu giną drobnoustroje, które odpowiadają m.in. za katar.

Tabletki na katar
W przypadku gdy domowe sposoby na nieżyt nosa nie zdają egzaminu, wówczas należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i zdać się na przepisane przez niego tabletki na katar. Do podstawowych tabletek na katar można zaliczyć:
• Leki przeciwhistaminowe, które są podstawowymi środkami leczniczymi przy alergicznym nieżycie nosa. Ich działanie polega na blokowaniu receptorów, które odpowiadają za wywoływanie kataru.
• Kortykosteroidy, które wykazują działanie przeciwzapalne. Stosuje się je przy katarze infekcyjnym.
• Leki, które obkurczają śluzówkę nosa, które charakteryzują się szybkim działaniem. Ich główną funkcją jest przywracanie drożności nosa.
• Antybiotyki, które stosuje się wówczas, gdy katar ma podłoże bakteryjne.