12 przyczyn rozwoju nowotworów. Sprawdź, które z nich możesz wyeliminować, by wspomóc profilaktykę raka
Wiek i płeć
Rozwój nowotworów złośliwych, czyli dających przerzuty, jest silnie skorelowane z wiekiem. Wśród kobiet najwięcej zachorowań na raka obserwuje się w wieku 50-69 lat, a u mężczyzn między 55. a 74. rokiem życia.
W procesie starzenia się organizmu dochodzi do obniżenia sprawności mechanizmów naprawczych, a także rozwoju i akumulacji uszkodzonych komórek. Z wiekiem dochodzi do powstawania zmian i oksydacyjnych uszkodzeń w budowie struktury DNA w wyniku nagromadzenia wolnych rodników.
Nowo powstałe komórki na badzie uszkodzonego DNA są również nie w pełni sprawne, a to stanowi czynnik wpływający na rozwój i zezłośliwienie nowotworów.
Rodzaje nowotworów z różną częstotliwością, występują w zależności od płci. U kobiet najczęściej diagnozowane są rak piersi, jelita grubego, następnie nowotwór płuca i trzonu macicy. U mężczyzn najpowszechniej występuje rak płuca, następnie prostaty, jelita grubego i pęcherza moczowego.
Niestety na wiek i płeć nie mamy wpływu. Warto pamiętać, że mimo predyspozycji – rozwojowi nowotworów można zapobiec prowadząc zdrowy tryb życia.