
7. Hiszpanka
Hiszpanka to nazwa potoczna, określająca występowanie pandemii grypy w latach 1918-1919. Odpowiedzialny był za nią wyjątkowo groźny typ wirusa grypy. Wyróżnia się trzy występujące po sobie fale tej choroby. Pierwsza z nich była stosunkowo łagodna i nie wzbudziła paniki wśród ówczesnej ludności. Pierwszy przypadek hiszpanki odnotowano w USA na początku 1918 r. Natomiast druga fala tej choroby spowodowała już wysoką śmiertelność – szacuje się, że zmarła 1/3 zakażonych osób. Do Europy ta odmiana grypy została sprowadzona przez amerykańskich żołnierzy.
Według szacunków w latach 1918-1919 na hiszpankę mogło umrzeć nawet 100 mln osób (sic!). W tych latach zachorowało na nią aż 500 mln osób, co stanowiło 1/3 ludzkości.

6. Cholera
Cholera jest chorobą wysoce zakaźną, atakującą przede wszystkim układ pokarmowy. Do tej pory występowało aż siedem pandemii na świecie. Zdecydowanie najpoważniejsza z nich miała miejsce w latach 1831-1838 r. - wówczas choroba ta do Polski przywędrowała za sprawą powstania listopadowego, a wśród jej ofiar wymienia się m.in. Adama Mickiewicza. Obecnie cholera jest chorobą w pełni uleczalną – wymaga ona antybiotykoterapii. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że od 2009 r. w Polsce dostępne jest fakultatywne szczepienie przeciw cholerze.

5. Malaria
Malaria jest chorobą tropikalną, która mimo postępu medycyny nadal stanowi bardzo duże zagrożenie dla zdrowia w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku na tę chorobę zapada ok. 200 mln osób, z czego ok. 650 tys. umiera (dane nieoszacowane). Przy czym zdecydowanie najwięcej przypadków wystąpienia malarii odnotowywanych jest w krajach Afryki Subsaharyjskiej (m.in. w Czadzie, Nigerii, Kenii, Sudanie, Burkina Faso i Demokratycznej Republice Konga). Jak pokazują statystyki najwięcej zgonów na malarię, odnotowuje się wśród dzieci poniżej 5. roku życia.

4. Czarna śmierć
Czarna śmierć jest to nazwa określająca jedną z największych epidemii na świecie. Panowała ona XIV w. w Europie, a jej głównym winowajcą była Yersinia pestis (pałeczka dżumy). Prawdopodobnie epidemia dżumy rozpoczęła się w Chinach, z których drogą jedwabnego szlaku, dostała się najpierw na Krym, a następnie rozprzestrzeniła się na całą Europę. Według danych pałeczka dżumy roznoszona była przez pchły, które pasożytowały na szczurach. Według szacunków dżuma spowodowała śmierć aż 60 proc. ówczesnej ludności.