ZUS podał najnowsze dane dotyczące zwolnień lekarskich w 2023 r. Jak długo nie ma nas w pracy i z jakiego powodu?

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 12 lat
ZUS przeanalizował dane z 2023 r. dotyczące zwolnień lekarskich. Okazuje się, że niewiele zmieniło się od zeszłego roku, jeśli chodzi o liczbę zaświadczeń, jednak zdecydowanie częściej korzystamy z nich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Zobacz, co jeszcze mówią liczby.

Spis treści

Trendy w zwolnieniach lekarskich według ZUS

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 2023 roku pokazują, że wystawiono 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. To oznacza, że łączna liczba dni absencji chorobowej wyniosła 287,2 mln. Zwolnienia były wystawiane z tytułu choroby własnej, opieki nad dzieckiem oraz opieki nad innym członkiem rodziny.

Zwolnienie może wystawić po konsultacji medycznej lekarz POZ, lekarz specjalista, lekarz w szpitalu oraz lekarz stomatolog.
Zwolnienie może wystawić po konsultacji medycznej lekarz POZ, lekarz specjalista, lekarz w szpitalu oraz lekarz stomatolog. Pattanaphong Khuankaew / GettyImages

Porównując te dane z rokiem 2022, zaobserwowano spadek liczby dni absencji chorobowej o 0,6 proc. i wzrost liczby zaświadczeń lekarskich o 0,2 proc. – czyli o 50,5 tys. zaświadczeń. W 2023 roku liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu choroby własnej osobom ubezpieczonym w ZUS wyniosła 21,9 mln, a liczba dni absencji chorobowej z tych zaświadczeń 237,3 mln.

Jak długo jesteśmy najczęściej na zwolnieniu lekarskim?

Przeciętna długość zaświadczenia lekarskiego to 10 dni. W roku 2023, ponad połowę (55,7 proc.) zaświadczeń z tytułu choroby własnej wystawiono kobietom.

42,2 proc. zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby własnej wystawiono na okres od 1 do 5 dni (z tego 6,6 proc. to były zaświadczenia jednodniowe). 23,1 proc. ogółu zaświadczeń wystawiono na czas od 6 do 10 dni; 29,6 proc. – od 11 do 30 dni.

Analizując te dane, ZUS zaobserwował wzrost (o 1,6 punktu procentowego) liczby zaświadczeń lekarskich wystawionych na krótki okres (od 1 do 5 dni) i jednoczesny spadek (o 1,2 punktu procentowego) liczby zaświadczeń wystawionych na okres od 6 do 10 dni.

W analizowanym okresie najwyższy odsetek (26,9 proc.) dni absencji chorobowej odnotowano w grupie wiekowej między 30 a 39 rokiem życia. W populacji kobiet wyniósł on 30,8 proc. Wśród mężczyzn najwyższy odsetek (24,4 proc.) odnotowano w grupie wiekowej 40-49 lat.

Jakie są najczęstsze przyczyny nieobecności w pracy?

W 2023 roku najczęstszą przyczyną absencji były:

  • choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej – 17 proc. ogółu liczby dni absencji (40,4 mln dni absencji chorobowej);
  • choroby układu oddechowego – 14,5 proc. (34,3 mln dni); ciąża, poród i połóg – 14,2 proc. (33,7 mln dni);
  • urazy, zatrucia i „inne określone skutki działania czynników zewnętrznych” – 13,4 proc. (31,8 mln dni);
  • zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania – 11 proc. (26,1 mln dni).

Dane te pokazują nieznaczny wzrost liczby dni absencji chorobowej w grupie chorób układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej – o 0,6 punktu procentowego. Odnotowano spadek o 1,5 punktu procentowego w odniesieniu do liczby dni absencji chorobowej w związku z ciążą, porodem i połogiem. Natomiast w przypadku zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania liczba dni absencji chorobowej wzrosła o 9,5 proc. (PAP)

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia