
Zioła na prostatę. Zmniejszają przerost i zapalenie gruczołu krokowego
Przy zapaleniu prostaty pomogą zioła i suplementy diety. Te rośliny pomagają łagodzić ból i częste oddawanie moczu. Skuteczność ich działania potwierdzono w badaniach.

Zioła na prostatę. Śliwa afrykańska
Kora śliwy afrykańskiej (Prunus africana lub Pygeum africanum) to surowiec, który w postaci sproszkowanej stosowano w miejscu pochodzenia m.in. jako środek przeciw chorobom układu moczowego i afrodyzjak. W niektórych krajach jest też lekiem na raka prostaty, choć ma wiele zastosowań. Analiza badań klinicznych poświęconych tej roślinie wykazała jej skuteczność w redukowaniu problemów z oddawaniem moczu spowodowanych przez powiększenie prostaty. Dzięki fitosterolom i innym licznym antyoksydantom wyciąg z tej rośliny (jego nazwa to Tadenan) łagodzi objawy takie, jak częste oddawanie, ból, skąpomocz i nykturia. Mechanizm działania rośliny jest przy tym złożony i obejmuje działanie przeciwzapalne, hormonalne i poprawiające stan pęcherza.

Zioła na prostatę. Pokrzywa
Korzeń pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica) ma nieco inny skład niż popularne w fitoterapii liście rośliny, przez co znajduje odmienne zastosowania. Jednym z nich jest leczenie rozrostu gruczołu krokowego, związane m.in. z obecnością steroli, lektyn, polisacharydów, kwasów organicznych i innych. Ekstrakt z surowca zawiera związku, które regulują wiązanie hormonów przez receptory gruczołu, wykazując działanie przeciwzapalne i antyproliferacyjne (hamujące namnażanie się komórek). Stosowane dawki 600 mg dwa razy dziennie zmniejszały objawy ze strony układu moczowego już po 3 miesiącach, jednak po 6 efekty były znacznie lepsze. Poprawa polegała na rzadszym oddawaniu moczu w dzień i w nocy oraz zwiększeniu strumienia. W innym badaniu dawka 120 mg wyciągu wodnego trzy razu dziennie była skuteczna po pół roku, a działanie profilaktyczne kuracji obserwowano jeszcze po upływie 18 miesięcy. Pokrzywę można przyjmować bezpiecznie nawet przez rok.

Zioła na prostatę. Wierzbownica
Wierzbownica to rodzaj rośliny spokrewnionej z wiesiołkiem. Należą do niego wykorzystywane w zielarstwie wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum) i wierzbownica kiprzyca (E. angustifolium, na zdjęciu), których ziele jest źródłem specyficznych garbników, glikozydów flawonolowych i roślinnych steroli (fitosteroli). Surowiec ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, może też hamować proces nowotworowy. Zmniejsza rozpad testosteronu, działając na przyczynę problemów, a jednocześnie zmniejszając dolegliwości. Dobrze działa w mieszance zawierającej inne skuteczne składniki, jak wyciąg z pestek dyni, owoców pomidora i palmy sabałowej oraz kory śliwy afrykańskiej.